HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bitlis’teki mitingde konuştu.

Selahattin Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

“Sizler bütün Türkiye’de barış, kardeşlik ve özgürce bir arada yaşamak istiyoruz dediniz. Türkiye’yi yönetmeye hazırlanıyoruz. HDP’nin kadrolarıyla Ankara’da yönetime, iktidara doğru yürüyoruz inşallah. Bunu tek bir kimlikle, tek bir mezheple, ırkçılık, milliyetçilik yaparak yapmıyoruz. Bütün Türkiye’yi kucaklayarak, gönül diliyle kucaklaşarak Ankara’da iktidara yürüyoruz.

Ben gariban bir müslümanım. Peygamberimiz kendi eliyle Medine Sözleşmesi’ini yazmıştır. Bütün Türkiye’yi inançları insanlık değerlerinde buluşturmaya çalışıyoruz. Meydanlarda inançlarımızı yuhalatıyorlar. Kafir, zerdüşt, dinsiz diyerek yuhalatıyorlar. Bunlar Hz. Muhamed’in yolundan değil, Yezid'in yolundan gidiyorlar. Batıda başka, doğuda başka konuşuyor diyorlar. Bizim nazarımızda bir Müslüman ile Hıristiyan’ın, bir Alevi ile Sunni’nin farkı yoktur. Hepsi insandır. Biz kime karşıyız biliyor musunuz? Zalime, hırsıza, eli kanlıya, katile karşıyız. Bizim kardeşliğe, barışa, bir araya yaşamaya ihtiyacımız var.

‘AKP’li değilsen Müslüman değilsin’ diyorlar. Kendi kafalarından İslam’ın şartı diye bir şey daha uydurdular. AKP’ye oy vermiyorsan kafirsin. Meydanlarda gece gündüz ağlaya ağlaya dolaşıyorlar. Bu komedi dans ikilisi ağlaya ağlaya dolaşıyor. Az kaldı göreceksiniz; mitingde namaz kılıp, ‘bakın ben namaz kılıyorum bana oy verin’ diyecekler. İnananların vicdanlarını sömürmeye çalışıyor.

"MURSI İÇİN KAHİRE'YE GİDELİM"

Bunlar Mursi’ye gaz verdiler, ‘yürü arkandayız’ dediler. İdam istenen Mursi’ye sahip çıkmadılar. Cumhurbaşkanı, gel birlikte bir heyet oluşturalım. Ben de o heyetin içine gireceğim, sen de heyete cumhurbaşkanı olarak başkanlık yap. Birlikte Kahire’ye gidelim. Mursi’nin idamını durdurana kadar da çıkmayalım. Hadi bakalım... Biz hazırız. Gel birlikte Gazze’ye gidelim. Gazze’deki ablukayı kaldırmayana kadar çıkmayalım. Samimiysen gel yollara düşelim. Yapamazlar. Bunlar hiçbir konuda samimi olmadılar.”