Şarkıcı Sibel Can'ın avukatı Ufuk Sıtkı tarafından yapılan yazılı açıklamada, yürütülen bir soruşturma kapsamda, şarkıcının da 2009 yılında satın aldığı araç nedeniyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce ifadesine başvurulduğu aktarıldı.

Sibel Can'ın Emniyet Müdürlüğü'nün istemi dahilinde, soruşturmaya yardımcı olmak amacı ile aracını kendisinin götürerek yetkililere teslim ettiğini belirten avukatı Sıtkı, Can'ın soruşturması yürütülen olayda, aracı satın alan kişiler tarafından ve ruhsat alma aşamasında yeterli inceleme yapılmaması nedeniyle maddi ve manevi açıdan mağdur edildiği savunuldu.

Açıklamada, konuyla ilgili yasal dava ve şikayet hakkını kullandığı ifade edilen Can'ın, şüpheli değil, aksine suçtan zarar gören, mağdur ve şikayetçi olduğu vurgulandı.

OPERASYONUN GEÇMİŞİ
İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, 2010 yılında Selim I'ya yönelik düzenlediği uyuşturucu operasyonunda, şüphelinin el konulan cipinin evraklarında yapılan incelemede gümrük beyanıyla ilgili usulsüzlük olduğu belirlenmişti.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne devredilen soruşturmada, Selim I'nın cipinin fabrika çıkış fiyatının altında bir rakamla gümrükten geçirilerek yurt dışından Türkiye'ye getirildiği, bu yöntemle gümrük ve lüks tüketim vergilerinin eksik ödendiği, benzer yöntemle Türkiye'ye sokulan 300 lüks araç daha tespit edilmişti.

Başlatılan soruşturma kapsamında, Çiftkurtlar Otomotiv şirketinden söz konusu lüks araçlardan birini aldığı tespit edilen şarkıcı Sibel Can da, 1 Kasım 2012 tarihinde kaçak olduğu belirtilen cipiyle İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne ifade vermeye gitmiş ve burada cipine el konulmuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Can, emniyete ifade vermek için geldiğini belirterek, ''Bu ciple ilgili emniyete geldim. 2009 yılında almıştım bu aracı. Onunla ilgili bir ifade vermek için geldim. 2009 yılında her şeyi tam olarak alınmış, vergisi ödenmiş. Uzun aradan sonra böyle bir şeyle karşılaşmak şaşırttı beni, ama hayırlısı'' diye konuşmuştu.

Soruşturma kapsamında, emniyete çağrılan söz konusu diğer araç sahiplerinin de ifadeleri alındı.