Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı'nın düzenlediği "Özel Eğitim ve Özel Gereksinimli Bireye Sahip Ailelerin Kaygı Durumları" konulu panele katılan Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, bakanlığına bağlı kurumlarda kayıtlı bakmakla yükümlü oldukları 40 bin çocuğun bulunduğunu söyledi.

Bunlardan 7 binini 2005'te çıkarılan yasa ile ailelerinin yanına döndürdüklerini belirten Kavaf, 23 bin çocuğu da hiç kurum bakımına almadan ailesinin ve akrabasının yanında desteklediklerini belirtti ve şöyle konuştu:

"Bir çok sosyal problemin, aile içinde daha en başlangıçta çözülmek suretiyle, daha sonrasında büyüyen, çözümü zorlaşmış problemler olmaktan çıktığına inanıyoruz. Çocuklarımıza 5 yıldızlı bakım hizmeti sunsak da, bir aile ortamının sıcaklığını sağlayamıyoruz. Bu çerçevede önceliğimiz çocuklarımızın ailerinin yanında kalması."

DHA'daki haber göre; Kavaf, 11 bin çocuğa bakım hizmeti verdiklerini ve 4 yıl içinde kuruma kayıtlı bütün çocukları evlere, ev ortamının sıcaklıağına taşıyacaklarını belirtti.

"ALO 183"
Çeşitli nedenlerle mağdur olan kadınlara yönelik çalışmaları hakkında da bilgiler veren Kavaf, 2002'de Türkiye'de sadece 8 konuk evi varken, bugün sadece Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı 44, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının işlettikleriyle birlikte ise 66 kadın konuk evinin bulunduğunu açıkladı.

Buralarda, barınma ihtiyacı olan, şiddet görme riski bulunan kadınlar ve çocuklarına bakım hizmeti verdiklerini belirten Kavaf, "Bizim sosyal hizmet kurumlarımızdaki hizmetlerden faydalanmak isteyen çocuk, özürlü, kadın ve şiddete uğrama riski olan kadınlarımız, Türkiye'nin her yerinden 'Alo 183' hattımızı arayabilir. Buradaki sosyal hizmet uzmanı arkadaşlarımız, gerekeli irtibat noktalarıyla ilintili derhal yardım nokktasında hazırlar" dedi.