Sınav sorularını hazırlayacak eleman lazım

ÖSYM Başkanı Prof. Yarımağan kurumun özellikle soru hazırlama biriminde eleman ihtiyacı olduğu ifade edildi.

Anadolu Ajansı 26.10.2009 - 11:14

Milyonlarca gencin kaderini belirleyen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ‘nin (ÖSYM) de sorunları var. Bu konuda açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan öncelikle yeni elemana ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Yarımağan, ÖSYM'nin bir kuruluş yasası bulunmadığını belirterek, bu konudaki taleplerini YÖK'e ilettiklerini belirtti.

2010’da uygulanmaya başlanacak yeni sınav sisteminin iki aşamalı ve ikinci aşamasının da beş oturumdan oluşacağı biliniyor. Yarımağan konuyla ilgili olarak, “''Bunun üstesinden gelebiliriz ama asıl sorun bu değil. Bizim en çok soru hazırlama biriminde ihtiyacımız var. Yeni eleman almamız lazım ama alamıyoruz.

Doğru dürüst kadro verilmiyor. Verilen kadrolara da 'KPSS ile hiçbir görüşme yapmadan, başvuranların puan yüksekliğine göre alın' diyorlar. Biz de bunu pek içimize sindiremiyoruz çünkü bu güvenlik gerektiren bir konu. Kişilerle mülakat yapmadan, görmeden, konuşmadan gelmelerini pek istemiyoruz” dedi.

ÖSYM’nin soru hazırlama biriminde şu an yaklaşık 60 kişi görev yapıyor ve Yarımağan 20 kadar elemana daha ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Yarımağan, ÖSYM'nin, aday sayısı fazla olan birçok sınav gerçekleştirdiğini, ayrıca kurumlar için de sınavlar düzenlediğini belirterek, ''Zaten durmadan bize yeni yeni sınavlar geliyor. Üniversiteye girişte uygulanacak yeni sisteminin iki aşamalı olması aslında dört yeni sınav demek. Dört yeni sınav olunca da tabii bizim iş yükümüz artıyor'' diye konuştu.

ÖSYM Başkanı kurumun kanunun olmamasının pek çok sorun yarattığını ve özlük haklarının bulunmadığını da söyleyerek şikayetlerini dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...