Sinem mezarda, Faruk Kalkavan dışarıda!

Sinem Yalçın'a cipiyle çarparak öldüren Faruk Kalkavan, 5 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı ancak karar 7 aydır Yargıtay'da beklediği için dışarıda. Kalkavan'ın Türkiye'de olup olmadığı bile bilinmiyor.

NTV Haber 24.07.2009 - 17:43

Sinem mezarda, Faruk Kalkavan dışarıda!

29 yaşındaki Sinem Yalçın, geçtiğimiz yıl İstanbul Üsküdar'da emniyet şeridine girerek aracından indi ve  bir anda kendini Faruk Kalkavan'ın kullandığı cipin altında buldu.

Zorunlu haller dışında girilmesi yasak olan bu şeritte aşırı süratle kullandığı aracıyla Sinem'in ölümüne neden olan Faruk Kalkavan 3 ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Faruk Kalkavan'ın serbest kalmasıyla Sinem Yalçın'ın ailesinin yargıya olan güveni sarsıldı.

Kalkavan'ın serbet bırakmasına itiraz eden Yalçın ailesinin yargılama sürencine ilişkin iddiaları dikkat çekiyor.

Sinem'in babası Sinan Yalçın şu görüşleri dile getirdi:

"Hakim hakkında soruşturma yapıld; ihsas-ı rey'den... 3. Ağır Ceza hakiminin bunu neden dışarıya çıkarttınız diye sorusu, kayıtlarda var. Dedi ki 'Adli Tıp'tan gelecek rapor 2 yıl sürecek, kendisini de daha sonra yargılayacağımız için serbest bırakıyoruz' İhsas-ı rey denir buna, yani önceden öngörerek başka kurumları da yönlendiriyor. Adalet yerini bulsun diye biz çeşitli yerlere gittik, sonra Adli Tıp kurumundan bir haftada rapor geldi. Adam kaçmıştı zaten, yoktu."

Sinem'in annesi Nazmiye Neşe Yalçın ise "Adalet Bakanlığı'nda sürüklenerek dışarıya atıldım, müsteşar tarafından. Kalkavanlar'dan birisi gözümün önünde bir çanta parayı Adalet Bakanlığı müşteşarının önüne koydu" diye konuştu.

Aile, Osmaniye'ye vali olarak atanan eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'a da tepkili. Sinan Yalçın, "Bundan önceki Sayıı Eniyet Müdürümüz bu konuyla fazla ilgilenmedi maalesef,  katilden yana oldu. Sayın Cerrah kendi avukatını Faruk Kalkavan'ı savunması için gönderdi" ifadelerini kullandı.

Üsküdar 3. Ağır Ceza Mahkemesi, "Blinçli kusurla ölüme sebebiyet vermekten" Kalkavan'a 5 yıl 4 ay ceza verdi ama hüküm henüz kesinleşmedi. Hükmün kesinleşmesi için 7 aydır Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin onayı bekleniyor.

Yurtdışına çıkış yasağı bulunan Faruk Kalkavan'ın Türkiye'de olup olmadığı ise bilinmiyor.

Sinem Yalçın'ın ailesi, Kalkavan'ın Türkiye'de olmadığını da iddia ediyor. Aile bu konuda geçtiğimiz yıl ellerinde bulunan delili mahkemeye sunduklarını söylüyor.

PROF. SÖZÜER: TUTUKLANMALI
Ceza hukukçusu Prof. Dr. Adem Sözüer'e göre böyle bir maddi delil karşısında Faruk Kalkavan'ın yakalanarak tutuklanması gerekiyor. Prof. Sözüer'in görüşleri şöyle:

"Mahkeme bir trafik kazası dolayısıyla verilen en yüksek cezayı vermiş, mağdur aileler de bu cezanın verilmesiyle hemen kişinin hapishanede olması gerektiğini düşünüyorlar. Bu prensipte doğru ama kararın kesinleşmesi gerekiyor: O da nasıl olur? Yargıtay'a gidecek; 'Evet bu karar doğrudur' derse o zaman kişinin cezaevine girmesi söz konusu olacak. Burada üzerinde durulması gereken nokta, eğer bir kişi hakkında yurtdışına çıkma yasağı konulmuşsa ve bu yasak ihlal edilmişse bu durumda kişinin mutlaka tutuklanması kanun gereğidir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...