Sinemadan değil resimden kazandı

İngiliz sinema yönetmeni Richard Attenborough bu sefer sinemadan değil resim koleksiyonunun satışından 7,7 milyon dolar elde etti.

Anadolu Ajansı 12.11.2009 - 15:24

Sinemadan değil resimden kazandı

'Gandhi', 'Chaplin', 'Cry Freedom' gibi filmlerin Oscar'lı yönetmeni Richard Attenborough, resim koleksiyonunun bir bölümünün satışından beklenenin neredeyse iki katı gelir elde etti.

Attenborough'un orta çağlardan 20. yüzyıla kadar İngiliz resim sanatının örneklerini içeren koleksiyonundan 50 parçanın dün gece Londra'da Sotheby's müzayede salonunda yapılan satışından, toplam 4,6 milyon sterlin (7,7 milyon dolar) elde edildi.

Satışa çıkarılan 50 tablonun tamamı alıcı bulurken, bazı sanatçıların resimleri rekor fiyata satıldı. Açık artırmada en yüksek fiyat verilen L.S. Lowry'nin "Old Houses" adlı tablosu, 881 bin sterline satıldı.

Satılan eserler arasında Attenborough'un, en iyi yönetmen ve en iyi film dahil 8 Oscar'lı filmi "Gandi"nin çekimleri sırasında para sıkıntısına düşüp sattığı ve sonradan geri aldığı Christopher Wood'un "The Card Players" adlı tablosu da bulunuyor.

Satış öncesi 30 ila 50 bin sterline satılacağı tahmin edilen tablo, 121 bin sterline alıcı buldu.

Attenborough, "1982'deki çekimler sırasında paraya acil ihtiyacım vardı. Ben de çok sevdiğim tablomu sattım. Ama tekrar piyasaya çıkar çıkmaz ve ben de alabilecek durumda olduğumda, onu tekrar geri aldım" dedi.

Attenborough'un, tabloyu 1985'de yapılan bir açık artırmada 8 bin sterline aldığı belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...