Sınır karakoluna roket

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki sınır karakoluna Suriye tarafından geldiği belirlenen 2 roketatar mermisi düştü. Genelkurmay tarafından yapılan açıklamada, ateşe 'angajman kuralları çerçevesinde' karşılık verildiği belirtildi.

17.07.2013 - 20:23

Sınır karakoluna roket

Suriye sınırındaki gerilim devam ediyor.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, Suriye tarafından gelen kurşunlarla 1 kişinin hayatını kaybetmesi 4 kişinin de yaralanmasının ardından, bir sınır karakoluna roketatar mermisi düştü.

Konuyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir açıklama geldi.

Bölgedeki gelişmelerin takip edildiği ifade edilen açıklamada "Şanlıurfa/Ceylanpınar'daki Kapı Hudut Karakolunun dış emniyet duvarına ve bahçesine, 17 Temmuz 2013 saat 14.20'de, Suriye/Rasulayn tarafından gelen 2 adet RPG-7 roketatar mermisi düşmüş, olayda herhangi bir personel zayiatı olmamıştır" denildi.

Yapılan açıklamada ateşe, 'angajman kuralları çerçevesinde', Hudut Karakolu karşısındaki PYD mevzilerine piyade tüfeği, makineli tüfek ve havanla karşı ateş açıldığı belirtildi.

Açıklama şöyle devam etti:

"Bu atışlar neticesinde karşı tarafta, zayiat olup olmadığı hakkında henüz bir bilgi temin edilememiştir. Resulayn'daki çatışmaların saat 15.30 itibarıyla sona erdiği ve ilçenin bölücü terör örgütü (PYD)'nin kontrolüne geçtiği bildirilmiştir.

Çatışmalar devam ederken, Kapı Hudut Karakolunun personeli, karakola 15-20 metre mesafede bulunan Hudut Bölük merkezine tahliye edilmiş ve anılan karakolun emniyeti, karakolun hemen kuzeyinde yer alan Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) kule mevzisinde bulunan Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlarla sağlanmıştır. Gelişmeler takip edilmektedir."

Suriye'nin Ceylanpınar ilçesinde Suriye tarafından gelen mermilerle 5 kişi yaralanmış, yaralılardan 17 yaşındaki Mahsun Ertuğrul kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan açıklamada gelen ateşlere karşılık verildiği belirtilmişti.HABERE GİT

DAVUTOĞLU'NDAN BM'YE ÇAĞRI
Suriye sınırında yaşananlarla ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bir açıklama yaptı. BM Güvenlik Konseyi'ni göreve çağıran Davutoğlu, şunları söyledi:

"Suriyeli kardeşlerimizi yanlız bırakmak mümkün mü? Onların yanında olmaya devam edeceğiz. Onların yanında durmayanlar utansın. On binlerce çocuğun yetim, on binlerce hanımın dul kalması durumuna sessiz kalanlar utansın.

Tabii bu çatışmalar içerisinde sınırlarımıza gelen çatışmalar da oluyor. Dün ve bugün Resulayn'daki çatışmalarda Ceylanpınar'a gelen ateşle hayatını kaybeden kardeşimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu Suriye'deki krizin bizi de nasıl etkileyebileceğini gösteren çarpıcı bir örnek. BM Güvenlik Konseyi derhal bu acımasız katliama dur demeli. Yoksa bir çok uluslararası misyonun anlamı kaybolur.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...