'Sıra Türkiye'ye gelecek' diyen İran'a yanıt

Türkiye'yi Suriye’de kan dökülmesinden sorumlu tutarak "Sıra size gelecek" diyen İran Genelkurmay Başkanı’na Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi: “Asılsız itham ve tehditleri şiddetle kınıyoruz.”

07.08.2012 - 17:19

'Sıra Türkiye'ye gelecek' diyen İran'a yanıt

Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki olaylardan Türkiye’yi sorumlu tutan İran’a yanıt verdi.

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "İran Devrim Muhafızları'nın internet sitesinde yayınlanan İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi'nin açıklaması başta olmak üzere, bazı İranlı yetkililer tarafından ülkemizle ilgili olarak yapılan asılsız ithamlarla dolu açıklamaları ve son derece yakışıksız tehditleri şiddetle kınıyoruz" denildi.

Türkiye'nin, dış politikasında kendi hedef ve ilkeleri doğrultusunda hareket eden, büyük devlet geleneğine sahip bir ülke olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bunu, en çok asırlardır komşuluk ilişkileri sürdürdüğümüz İranlı yetkililerin bilmesi ve kavramış olması gerekir. Nitekim, İran'ın nükleer programıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamadaki ilkesel tutumumuz malumdur. Türkiye'nin dış politikasındaki ilkeli tavrı herkes tarafından bilinmesine rağmen, muhtelif görevlerdeki İranlı yetkililerin ülkemizi hedef alan açıklamalarının devam etmesi kabul edilemez bir sorumsuzluktur.

Öte yandan, Suriye'deki rejimin sebep olduğu insanlık dramının Suriye içindeki ve dışındaki sorumlularının kimler olduğu, her gün yüzlerce masum insanın katlinin vebalını kimlerin taşıdığı herkesin malumudur. Bunlar, tarih ve insanlık vicdanı önünde mutlaka hesap verecektir."

'KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİN RUHUNA YAKIŞMALI'
Türkiye'nin Suriye'de 48 İran vatandaşının kaçırılmasına tamamen insani gerekçelerle baktığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Nitekim, İran Dışişleri Bakanı Sayın Salihi'nin, Sayın Bakanımızı bu konuda yardım talebiyle araması üzerine, daha önceki örneklerde olduğu gibi, yine sadece insani mülahazalarla ve İran halkına dostluğumuzun bir gereği olarak tarafımızdan her türlü gayret gösterilmektedir.

Sayın Bakanımız, bu hususları bugün görüşeceği İran Dışişleri Bakanı Sayın Salihi'nin dikkatine ayrıca getirecektir.

İranlı yetkilileri, ülkemizle ilgili mesnetsiz açıklamalara son vermeye ve komşuluk ilişkilerinin ruhuna yakışacak şekilde davranmaya davet ediyoruz."

İran: Sıra Türkiye'ye gelecek

Ankara’nın Suriye politikasını eleştiren İran Genelkurmay Başkanı Hasan Firuzabadi, ABD’nin savaş planlarına yardımcı olmanın komşu ülkeler için doğru olmadığını söyledi.

Firuzabadi, "Bir sonraki seferde sıra Türkiye’ye gelecektir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...