Genç ve iyi kalpli Richard Mayhew’un sıradan hayatı, bir kaldırımda karşısına çıkan yaralı genç kızın hayatını kurtarmasıyla sonsuza dek değişir. Bu iyilik Richard’ı var olduğunu hayal bile etmediği bir dünyayla –şehrin altındaki terk edilmiş Metro istasyonları ve kanalizasyonlarda gelişmiş karanlık bir yaşamla– tanıştırır. O artık, yarıklardan düşen insanların yaşadığı Aşağıtaraf’ın bir parçasıdır... ve eğer bildiği dünyaya dönmek istiyorsa, gölgelerin ve karanlığın, canavarların ve azizlerin, katillerin ve meleklerin şehrinde yaşamayı öğrenmek zorundadır...

İlişkili Haberler


Gaiman, basitçe söylemek gerekirse, hikâyelerin hazine evi gibi ve biz de ona sahip olduğumuz için şanslıyız... (Stephen King)

''Ve kız ruhunun derinliklerinde her ne varsa onu, tüm acı, ağrı ve korkulardan koparıp aldı. Tükenmiş, yıpranmış, tamamen bitkin düşmüştü. Gidecek yeri yoktu, gücü ve vakti kalmamaıştı. 'Eğer bu' diye dua etti sessizce Tapınak'a, Başmelek'e, 'açacağım son kapıysa güvenli... bir yere... herhangi bir yere...' Ve sonra, Birisine, diye düşündü çılgınca.

Kendinden geçmeye başladığı sırada bir kapı açmaya çabaladı.

Karanlık onu çekerken, Bay Croup'un sesini duydu. Sanki çok uzaklardaymış gibi gelen ses, 'Lanet olsun' diyordu.'' (Kitaptan)

Bu kitabın bitmesini hiç istemedim... Avcı, Islington, Door... bu karakterler artık hayatımın bir parçası... Yokyer beni çok mutlu etti. (Tori Amos)

Gaiman bir usta... Alanındaki hiç kimse bundan daha iyi olamaz... (Peter Starub)

Fantazi, bilimkurgu ve çizgi roman yazarı Neil Gaiman, 'Sandman' dışında 'American Tanrıları', 'Yıldız Tozu', 'Bir Kıyamet Komedisi', 'Koralin ve Gizli Dünya' gibi eserleriyle de Türkiye dahil birçok ülkede büyük bir hayran kitlesine sahip.

'Yokyer' İthaki Yayınları etiketiyle bütün kitapçılarda. Yazarın 2009 Newberry Medal Ödülü ve 2009 Hugo Ödülü'nü kazanan 'Mezarlık Kitabı' adlı kitabı da İthaki Yayınları tarafından yayınlandı.