Şişli'deki "domuz bağı" cinayeti davasında 41 yıl hapis istemi

İstanbul'da evlerinde darbedilen çiftten birinin ölümü, diğerinin yaralanmasına ilişkin davada savcı, tutuklu 3 sanığın 41'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Anadolu Ajansı 11.01.2017 - 17:27 | Son Güncelleme : 11.01.2017 - 17:36

Şişli'deki "domuz bağı" cinayeti davasında 41 yıl hapis istemi

İstanbul Şişli'deki evlerinde elleri ve ayakları bağlandıktan sonra darbedilen Hagop Yakup Demirci'nin ölümü, eşi Seta Ayda Demirci'nin yaralanması olayına ilişkin yargılanan 3 tutuklu sanığın "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kasten öldürmeye teşebbüs", "nitelikli yağma", "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "mala zarar verme" suçlarından 41'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep edildi.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Aram Hovhannisyan, Artur Ayvazyan ve Serge Mikaelyan ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aslan, suç işleme iradesiyle plan dahilinde kendilerine düşen görevi yerine getiren tutuklu sanıkların, suç ve meydana gelen neticeler bakımından "asli maddi fail" olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu nedenle tutuklu sanıkların eylemlerine uyan "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile "kasten öldürmeye teşebbüs", "nitelikli yağma", "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "mala zarar verme" suçlarından 24 yıl dörder aydan 41'er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edilen mütalaada, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesi istendi.

Mütalaada, "mahkumiyetlerine yeter kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği" gerekçesiyle tutuksuz 9 sanığın beraati yönünde karar verilmesi öngörüldü.

Mütalaaya karşı beyanları alınan mağdur Seta Ayda Demirci'nin avukatı Mehmet Oral, mütalaaya, tutuksuz sanıkların beraatine yönelik talep nedeniyle katılmadıklarını belirterek, tutuksuz sanıklar hakkında yeterli delilin bulunduğunu öne sürdü. Oral, tutuksuz sanıkların da cezalandırılmalarını istedi.

Tutuklu sanıkların avukatları, mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre talep etti.

Tutuklu sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyelerini ve beraatleri yönünde karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, tutuklu Artur Ayvazyan, Aram Hovhannisyan, Serge Mikaelyan'in de aralarında bulunduğu 12 kişi "sanık", Seta Ayda Demirci ise "müşteki-mağdur" sıfatıyla yer alıyor.

İddianamede, maktul Hagop Demirci, eşi Seta Ayda Demirci ile Şişli'deki kendilerine ait evde ikamet ettikleri belirtilerek, olayın asli failleri Aram Hovhannisyan, Artur Ayvazyan, Serge Mikaelyan ile olaydan sonra kaçan sanık Hmayak Hovhannisyan arasında sıkı arkadaşlık ilişkileri bulunduğu kaydediliyor.

Maktulün evinde temizlikçilik yapan sanıklar Arevhat Stephanyan ve Amalya Sukıasyan'dan maktul ve eşinin yüklü miktarda parası ve ziynet eşyası olduğunu öğrenen sanıkların, hırsızlık yapmaya karar verdikleri anlatılan iddianamede, sanıkların, 6 Şubat 2016'da saat 04.00 sıralarında sanık Hmayak Hovhannisyan'ın kullandığı kiralık araçla olay mahalline geldiği, yüzlerine maske takarak Demirci ailesinin bulunduğu binaya, yan binanın çatısından geçtiği ve yukarıdan aşağı doğru boş olan evlerin kapılarını demir çubukla zorlayarak girdiği, maktulün oturduğu daireye indiği anlatılıyor.

İddianamede, bu sırada duyduğu seslerden uyanan maktulün kapıyı açması üzerine sanıkların içeriye girdiği ve maktulün ağzını koli bandıyla bantlayıp el ve ayaklarını "domuz bağı" diye tabir edilen biçimde bağladığı vurgulanarak, maktulden aldıkları bilgi doğrultusunda kasayı açmak üzere yatak odasına geçen sanıkların, bu sırada uyumakta olan mağdur Seta Ayda Demirci'nin de uyanması üzerine onu da "domuz bağı" yöntemiyle bağladığı aktarılıyor.

Sanıkların kasadaki yaklaşık 200 bin dolar para ile toplam değeri 258 bin lira olan ziynet eşyasını alarak binayı terk ettikleri belirtilen iddianamede, olay yerine gelen ekiplerin mağdur Sate Ayda Demirci'nin bilincini açık halde, maktul Hagop Demirci'nin ise baş kısmını morarmış halde bulduğu anlatılarak, Hagop Demirci'nin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği kaydediliyor.

İddianamede, tutuklu 3 sanığın "kasten öldürmek", "kasten öldürmeye teşebbüs", "yağma", "konut dokunulmazlığını ihlal etme", "mala zarar verme" suçlarından bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 24 yıl dörder aydan 41'er yıla kadar ayrı ayrı hapis cezasına, diğer sanıkların ise "yağmaya yardım etme", "suçluyu kayırma", "suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme" suçlarından 6 ay ile 20'şer yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...