NTV

Şişmanlık hakkında gerçekler

Türkiye

Obez insanlar neden fazla yiyor? Şişman insan sayısı neden artıyor? Modern dünyanın en büyük sorunlarından ‘obezite’ basit bir öz denetim eksikliğiyle açıklanabilir mi? 'Şişmanlık Hakkında Gerçekler' 9 Haziran Cumartesi günü NTV'de.

Obezite modern dünyanın giderek daha önemli bir sorununa dönüşürken çeşitli problemleri de beraberinde getiriyor. Peki, neden obez insanlar fazla yiyor? Şişman insan sayısısı neden giderek artıyor?

BBC imzalı belgesel ‘Şişmanlık Hakkında Gerçekler’de Cerrah Gabriel Weston, neden daha şişman hale geldiğimizi bulmak içim yola çıkıyor. Weston, sorunun basit bir öz denetim eksikliği olduğu görüşünde değil. “Daha az yiyip daha fazla egzersiz yapmak” şeklindeki genel tavsiye, çoğu insanda işe yaramıyor. Bu yüzden Weston obezite salgınının arkasındaki bilimsel gerçeği açığa çıkarmak için harekete geçiyor.

Suçlu hormonlar
Weston, yemek yeme kararımızı etkileyen en güçlü etkenin hormonlarımız olduğunu açıklayan, dünyanın önde gelen obezite uzmanlarından Dr. Carel Le Roux ile görüşüyor. Le Roux, son on yıl içinde keşfedilen, biri acıktıran diğeri tok hissettiren iki hormondan bahsediyor. Hatta, bu hormonların gücünü göstermek için bizzat Weston’ın üzerinde, bir deney yapıyor. Sonuç, obez insanların hormonlarının onlara verdiği mesaj, normal kilodaki insanların hormonlarının verdiği mesajdan farklı.

Sır, ikizlerde
Genetik uzmanı Profesör Tim Spector, Weston’u nadir rastlanan tek yumurta ikizleriyle tanıştırıyor. Pek çok ikiz gibi onların da pek çok ortak özelliği var. Ama kiloları çok farklı. Bu farklılıklar, insanı şişman ya da zayıf yapanın ne olduğuna dair ipuçları taşıyor olabilir.

Beyni değiştiren operasyonlar
Dr. Le Roux, özel bir mide operasyonunun hastanın beyni üzerinde ilginç bir etkiye neden olduğunu gösteriyor: Operasyon, hastanın yemek tercihinin değişmesine sebep oluyor.

Modern görüntüleme sistemleri kullanarak mide cerrahisiyle beyni ilişkilendiren mekanizmayı ortaya çıkarmaya çalışan Psikiyatrist Dr. Samantha Scholtz’u ziyaret eden Weston, belirli mide operasyonlarının hastanın beynini değiştirdiğini öğreniyor.

'Şişmanlık Hakkında Gerçekler' 9 Haziran Cumartesi günü saat 21.00'de NTV'de.