Skandal: Çam dibine yatırıldıktan sonra...

TCDD'nin aylık seyahat dergisi 'Raillife'de yer alan "Trenden kaçan oğlan" başlıklı yazıda skandal satırlar: "Yeşilçam'da artist olma heveslisi Erzurum kızları, trenle İstanbul'a kaçarlar, türlü maceralar yaşadıktan hatta çam dibine yatırıldıktan sonra dönerler."

17.02.2011 - 14:06

Skandal: Çam dibine yatırıldıktan sonra...

Devlet Demiryolları'nın (TCDD) aylık seyahat ve aktüalite dergisi 'Raillife'nin şubat sayında 'Trenden kaçan oğlan' başlıklı bir yazı yer aldı.

Mehmet Aycı imzasıyla 48 ve 49'uncu sayfalardaki yazı Erzurum'da büyük tepki çekti.

Derginin künyesinde TCDD Genel Müdür Süleyman Karaman'dan sonra yer alan Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet Aycı'nın yazısının bir bölümü şöyle:

"Mustafa Çetin Baydar anlatmıştı: Tren Erzurum'a geldikten sonra Yeşilçam'da artist olma heveslisi Erzurum kızları, trenle İstanbul'a kaçarlar, türlü maceralar yaşadıktan hatta çam dibine yatırıldıktan sonra, tabii artist olamadan ancak 'kız gittim, kadın geldim' havasında tekrar memleketlerine dönerler.

Yeşilçam'a varmadan yolda belde, İstanbul'da ikna edilenler ayrı, pişman olanlar da ayrı, film çevirmeye başlayanlar... Yandı gülüm keten helva hikayesidir. Ve bu hikayenin kaçıs kısmı trenlidir.

Gözünü sevdiğim memleketimde kaç kız bavulunu günler önceden hazırlayıp dağlar yakışıklısına kaçar gibi trenle artist olmak için kaçmıştır, bunun istatistiği yoktur, Allah bilir.

Kaçanlardan artist olan var mıdır, bunu da Yeşilçam'ın insan hatiratısını çıkarmakla mesul sinema tarihçilerimize, ne sinema tarihçisi, özenti tarihçilerimize sorulmalıdır. Tren sadece kaçışa tanık olmuştur, vallahi de billahi de bu işte vebali yoktur."

ERZURUM'DA BÜYÜK TEPKİ
Türk Kadınlar Birliği Derneği Erzurum Şube Başkanı Sevim Çebi, yazı üzerine Erzurum kadınının bu şekilde yazılmasından büyük rahatsızlık duyduklarını söyledi.

Dergide Erzurum aile yapısına ters ifadeler kullanıldığını savunan Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı ise, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan konuyla ilgili açıklama beklediklerini belirttti.

Erzurum Kalkınma Vakfı (Er-Vak) Kadın Komisyonu temsilcisi Yıldız Oluroğulları, yazıyı 'alçakça' bulduğunu ve esefle kınadığını ifade etti.

Yazıyla kadına resmen şiddette bulunulduğunu ileri süren Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Name Bayraktutar da, "Doğulu ve Erzurumlu bir kadın olarak çok üzüldüm" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...