Kısa mesajlarda (SMS) ç, ş, Ş, ğ, Ğ, İ ve ı harflerinin kullanılması durumunda mesajların bölünerek birden fazla mesaj olarak ücretlendirilmesi problemini çözmek için operatörlere tanınan süre 1 Temmuz 2009’a kadar uzatıldı.

18 Temmuz 2007 tarihinden tüketicilerin Türkçe karakter kullanımıyla ilgili yaşadıkları ücret mağduriyetinin gidermiş olduğunu vurgulayan açıklamada, uygulamada bir aksaklık yaşanmaması nedeniyle ilgili standartların Türkiye pazarına arz edilecek tüm ürünlerde standart haline getirilmesi için 31 Aralık 2008 tarihine kadar verilen sürenin, sektör genelinden gelen talepler göz önünde bulundurularak 1 Temmuz 2009 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi.

BTK tarafından yapılan açıklamada Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi grubu (3GPP) nezdinde yürütülen çalışmalar sonucunda, 3GPP TS 23.038 ve 3GPP TS 23.040 standartlarının Türkçe karakterleri destekleyecek şekilde güncellendiğini ve yeni standartların 3GPP’nin resmi sitesinde yayınlandığı belirtildi.

BTK’nın yaptığı açıklamada ayrıca, Radyo ve TV yayıncı kuruluşlarına Radyolink frekansları için süre uzatımı verildiği belirtildi. Buna göre BTK tarafından Radyo ve TV yayıncı kuruluşlarına tahsis edilen Radyolink frekansları için kullandıkları radyolink cihazlarını standartlara uygun hale getirmeleri amacıyla verilen süre 31.12.2009 tarihine kadar uzatıldı.