'Sokak'ta tek başına bir CHP’li!

Siyasette gergin geçen hafta sonunun konusu 'faşizm ve eşkıyalık'tı. Tartışmanın çıkış noktası ise, CHP'li İsa Gök'ün 'sokak sokak, mahalle mahalle direnme' açıklamasıydı ve bu, CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi tarafından 'düzeltildi'.

01.02.2011 - 02:19

'Sokak'ta tek başına bir CHP’li!

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök’ün, Meclis Adalet Komisyonu’nda, yüksek yargıyla ilgili yasa tasarısı hakkındaki, "Bunu böyle getirdiğiniz takdirde halka sokak sokak, mahalle mahalle direnme hakkı doğar" sözleri üzerine başlayan 'faşizm ve eşkıyalık' tartışması NTV’de masaya yatırıldı.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in konuk olduğu Her Şey’de, CHP’den İsa Gök’ün sözlerine 'açıklama' geldi.

"Arkadaşımız bazı beyanlarda bulunmuştur" diyen Hamzaçebi, 10 milletvekili ile birlikte yaptıkları bildiride 'sokağa davet' olmadığını ve bunun da demokrasilerde yaşanamayacağını dile getirdi. Hüseyin Çelik de bu sözleri, "Sayın Hamzaçebi, İsa Gök’ün söylediği sözleri tasvip etmediğini söylüyor. Bu, CHP kanadında bir ilk" şeklinde değerlendirildi.

Yargıtay ve Danıştay’la ilgili yasa tasarısının görüşüldüğü Adalet Komisyonu’nda yaşanan tartışma sonrası, CHP’li üyeler topluca istifa etmiş, hükümet faşizanlıkla suçlanmış, CHP’li İsa Gök’ün açıklamaları Başbakan Erdoğan tarafından 'eşkıya mısınız?' şeklinde değerlendirilmişti.

Daha sonra, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile 10 milletvekili basın toplantısı düzenleyerek bir bildiri okumuş, sonraki gün Atatürk’ün Bursa Nutku’na atıfta bulunulmuş, ardından da konuyla ilgili sorulara muhatap olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Mısır'daki halk ayaklanmasını gönderme yapmıştı.

Mirgün Cabas’la Her Şey’e konuk olan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Tüm bunlar sokak çağrısı algılaması oluşturdu. Direnişten ne kastediliyor?" sorusuna şu yanıtı verdi:

Söylediğimiz şudur: Hükümet, anayasa referandumunda kabul edilen anayasa değişikliğinde sonra, vadettiği sözlerin tam tersi bir tutum içine girmiştir. Referandumda daha fazla demokrasi daha fazla özgürlük, hukukun üstünlüğü gibi halkın kulağına hoş gelen kavramları sıkça kullanan; bunu referadum malzemesi yapan AKP, sonrasında aksi bir tutum segilemiştir. Bunun son örneği, Danıştay ve Yargıtay’ın yapılanmasına yönelik yasa tasarısının görüşmelerinde ortaya konmuştur...

"CHP KANADINDA BİR İLK"
Akif Hamzaçebi’nin açıklamaları sonrası söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Bir şeyi tespit etmemiz gerekiyor. Sayın Hamzaçebi, CHP Mersin Miletvekili İsa Gök'ün komisyondaki sözlerini tasvip etmediğini söylüyor. Bu, CHP kanadında bir ilk. Söylenenlerin, bu arkadaşın bireysel fikri olduğu ve CHP adına bir beyan olmadığı sözüne bugüne kadar rastlamadım... " şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...