Enerji Bakanı Taner Yıldız: "Soma ve Ermenek'te başarısızız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Erciyes'te Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya geldiği kahvaltıda soruları yanıtladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.05.2015 - 17:25

Enerji Bakanı Taner Yıldız: "Soma ve Ermenek'te başarısızız"

Yıldız, "Bakanlık olarak Soma ve Ermenek olayları açıkçası mahcubiyetimizdir. Zihnimden bakanlık sonrasında da çıkmaz. Bunlar bir sebeple oldu, tabi afetler değil bir kusurdan dolayı oldu. O yüzden bakanlığımız dönemindeki en kötü işlerimizin bunlar olduğunu söyleyebilirim" dedi.

AK Parti iktidarları döneminde çok büyük projelere imza atıldığını ancak Irak'la ilgili yapılan işleri ayrıca önemsediğini anlatan Yıldız, şöyle devam etti:

" önümüzdeki dönemde bunu çok daha iyi anlayacak, Türkiye ekonomisine çok ciddi katkısı olacak. Bunu çok fazla önemsiyorum ve bu müzakere sürecinde Türkiye'nin enerji sektörüyle alakalı uluslararası arenada prestijinin Rusya, Azerbaycan ve İran'la yapılan müzakerelerle beraber çok iyi noktalara taşındığı kanaatindeyim. TANAP'ın da önümüzdeki süreçte kıymetini göreceğiz, bileceğiz. Nükleer santralle beraber Türkiye yalnızca bir elektrik tedariki değil, aynı zamanda sanayileşmeyle alakalı ciddi bir lig atlamasını gösterecektir. Sanayicilerimiz bunu günü geldiğinde inşallah daha da açıklığıyla söyleyeceklerdir. Türkiye'de enerji sektöründe yaptığımız çok fazla iş olsa da bir tanesini daha söyleyeyim. Değişimin ve büyümenin enerji sektöründe ciddi şekilde hissedilmesidir. Arz problemi değil arz fazlası var Türkiye'de. Hiçbir enerji projesinde bakanlığımız döneminde enerji sektörü hazine garantisi almamıştır. Hazine garantisi de yurt dışına vermemiştir. İki tane nükleer santral dahil TANAP dahil, diğer büyük projeler dahil hazine garantisi verilmemiştir."

Sayfa Yükleniyor...