NTV

Sony Ericsson tamamen Sony'nin oldu

Türkiye

Japon devi, cep telefonu pazarındaki ortaklığı Sony Ericsson'un kalan yarısını da Ericsson'dan satın alıyor.

Japon elektronik devi Sony, İsveçli Ericsson ile ortak olarak kurduğu Sony Ericsson cep telefonu firmasının tamamını bünyesine geçirecek.

Ericsson tarafından yapılan açıklamada, Sony'nin, iki şirket arasında 2001 yılında kurulan ortaklıktaki yüzde 50 Ericsson hissesi için 1.05 milyar euro (1.45 milyar dolar) nakit ödeme yapacağı belirtildi.

Sony Erşcsson, akıllı telefon yarşının patlak verdiği 2007-2009 döneminde geride kalmış, ancak 2010'da Xperie serisiyle ciddi atağa geçmişti. Android işletim sistemiyle çalışan telefonlarla elini güçlendiren Sony Ericsson, artık sadece Sony'nin yönetiminde yarışına devam edecek.

Sony'nin Başkanı ve CEO'su Sir Howard Stringer, alışverişle ilgili olarak "artık daha hızlı hareket edebileceğiz" yorumunu yaptı. Stringer, "Birbirine kesintisiz bağlanabilen telefon, laptop, tablet ve televizyon konseptleriyle yepyeni bir dünya oluşturacağız" dedi.

Sony Ericsson'dan yapılan resmi açıklama şöyle:

“Sony Ericsson, Sony Corporation ve Telefonktiebolaget LM Ericsson’un vardıkları anlaşma kapsamında, Sony’nin Ericsson’a ait Sony Ericsson hisselerinin tamamını satın alacağını teyit etti. Bu anlaşma ile stratejik ortaklık statüsünden çıkacak olan Sony Ericsson, Sony’nin bağlı kuruluşu olacak. Yetkililerin satın alma işlemini onaylamasının ardından Sony Ericsson, Sony Corporation bünyesinde ayrı bir birim olarak konumlandırılacak. Böylece Xperia akıllı telefon segmenti de Sony’nin özel “dört ekran” stratejisinin bir parçası olarak Sony tablet, TV, video oyunu ve kişisel bilgisayar grubuna entegre edilecek. “Dört ekran” modelinin bu şekilde güçlendirilmesiyle Sony; kullanıcılarına birbirine kablosuz ağlarla bağlı tam kapsamlı bir PC, TV, tablet ve akıllı telefon deneyimi sunmuş olacak."

Anlaşmayla halen Sony'nin elinde bulunan görüntü, ses ve donanım patentleri, Ericsson'daki kablosuz iletişim patentleriyle birleşerek Sony'ye önemli bir avantaj sağlayacak.