Sosyal medyaya yasal düzenleme (Sosyal medya düzenlemesinin detayları)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı bir açıklama gündemin bir numaralı başlığı. Sosyal medyaya yasal düzenleme geliyor. Peki o çalışmada neler yer alacak? İşte ayrıntılar...

ntv.com.tr 02.07.2020 - 14:51

Sosyal medyaya yasal düzenleme (Sosyal medya düzenlemesinin detayları)

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle düzenlenen 138. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda katılımcılara bir konuşma yaptı.

Erdoğan, sosyal medya mecralarını kontrol eden küresel firmaların Batılı ülkelerdeki temsilcilikleriyle içerikle ilgili her türlü hukuki ve mali sorumluluğu üstlendiğinin ama Türkiye'nin de aralarında olduğu bazı ülkelerde bu sorumluluktan ısrarla kaçındığının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Unutulmamalıdır ki bizim ailemizin başına gelenleri ülkemizin tüm bireyleri yaşayabilir. Hiç kimsenin izzetinefsini koruma hakkı elinden alınamaz. Bir kişinin yüzüne karşı ifa edildiğinde suç olan her şey, medya ve sosyal medya mecralarında yapıldığında da aynı sonuçla karşılaşmalıdır. İnternet mecralarını kullananlar suç işleme konusunda layüsel değildir. Cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası, hakaret başta olmak üzere kanunların suç saydığı her konuda hak arama ve önleme yolları açık olmalıdır. Milletimize karşı sorumluluklarımız bu doğrultuda gereken mekanizmaları kurmayı ve işletmeyi gerektiriyor. Amerikalısı Avrupalısı, Çinlisi bu imkana sahipken, 83 milyon Türk vatandaşının sosyal medya terörü karşısında eli kolu bağlı kalmasını kabul edemeyiz. Bu konuda kapsamlı bir hukuki düzenleme üzerinde çalışıyoruz. İnternet ve sosyal medya mecralarının ülkemizde bir an önce hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız."

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ NELER İÇERİYOR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, sosyal medyaya yönelik yasal düzenleme mesajının ardından gözler, Meclis'e sevk edilecek teklife çevrildi.

Düzenlemenin, AK Parti'nin Nisan ayında hazırladığı taslağa göre şekilleneceği öğrenildi. Söz konusu çalışma, sosyal medya sağlayıcılarına temsilci şartı öngörüyor.

Buna göre, günlükerişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılar, en az bir kişiyi Türkiye'de temsilci olarak belirleyecek.

Temsilci, ilgili sosyal ağa dair tebligat, bildirim ve tebliğleri yerine getirecek.

Temsilci belirlemeyen sosyal ağın ilk etapta internet trafiği bant genişliği, yüzde 50 daraltılacak.

Yine temsilci atanmaması halinde daraltma oranı yüzde 95'e çıkarılacak.

Sosyal ağ sağlayıcı, içerik şikayetlerine 72 saatte yanıt verecek.

Aksi halde 100 bin Lira ile 1 milyon Lira arasında ceza uygulanacak.

Cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası ve hakaret gibi başlıklar yeni düzenleme ile sosyal medyada da suç sayılacak.

AK PARTİ'DEN SOSYAL MEDYA ETİK KURALLARI

Sayfa Yükleniyor...