'Söylenmedik söz kalmadı'

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, hükümlü milletvekillerinin durumuna ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Tutuklu milletvekilleriyle ilgili söylenmedik söz kalmadı, ne kökten çözebildik ne de geçici bir çözüm bulabildik" ifadesini kullandı.

'Söylenmedik söz kalmadı'

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı bulunan MHP'li Engin Alan yasama görevini yerine getirebilmesi için bugün bir adım attı.

Çiçek'in talimatıyla hazırlanan teklif taslağı, Alan'ın cezasının infazının yasama döneminin sonuna bırakılmasını öngörüyor.

Parti gruplarına gönderilen taslak ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Çiçek, "Tutuklu vekillerle ilgili söylenmedik söz kalmadı. Ama konuyu ne kökten çözebildik ne de geçici bir çözüm bulabildik" dedi.

Çiçek, bu durumun ortadan kaldırılması için ortak bir çaba gösterilmediğini dile getirdi.

"Meclis'te birçok şeyi yapabilirdik ama yapamadık" diyen Çiçek, şunları kaydetti:

"Bu adaletsizliğin devam etmesi doğru görünmüyor. Kalıcı çözüm bulunana kadar geçici çözümümü parti gruplarına sundum. Parti temsilcilerine bu işe çözüm bulalım dedim.

Bir çözüm bulunacaksa kısa sürede neticeye kavuşması lazım. Geçici bir çözüm bu, kalıcı çözüm için gayret edebilir. Hiç olmazsa hükmü kesinleşmiş olanların infazı dönem sonuna bırakılsın.

Şu anda Meclis Başkanlığına gelmiş ne sayın (Engin) Alan'ın ne de (Sabahat) Tuncel'in dosyası var. Bunun güncel olaylarla alakası yok. Her çabaya bir kulp bulacaksak bir adım atamayız.

Onun için bir yol açtık. Kim gelir, kim gelmez göreceğiz. Bu tek maddelik geçici madde, müstakil de olabilir hükümetin çocuk istismarına yönelik üzerinde çalıştığı yasanın altına da eklenebilir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...