Savunma sanayiinde çığır açacak yeni bir gelişme yaşandı.

Lazer silahları ilk kez bir uçağı vurmak için kullanıldı. Silah, bir savaş gemisine yerleştirildi ve Kaliforniya kıyılarında dört insansız hava aracı (İHA) vurdu.

Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri (US Navy) ve Raytheon Füze Sistemleri firmasının ortak çalışmasıyla gerçekleştirilen test, savunma teknolojisinin ulaştığı son noktayı gösterdi. Artık lazerler savaş gemilerine monte edilerek, kısa mesafeli savunma sağlayacak.

İlk kez 32 mega watt’lık güdümlü lazer ışını bir gemiden ateşlendi ve 3.21 km (2 mil) yükseklikten saatte 482 km (300 mph) hızla giden bir uçağı paramparça etti.

Lazer, radar tespit sistemi olan bir silaha monte edildi. Bu radar sistemli silah daha önce üzerine taramalı tüfek yerleştirilerek, Irak’ta İngiliz ordularının üzerine gönderilen roketleri vurmak için kullanılmıştı.

Raytheon Güdümlü Enerji Silahları’nın başkan yardımcısı Mike Booen Farnborough Havacılık Fuarı’nda yaptığı açıklamasında söyle konuştu: ”San Nicolas Adası’nda yaptığımız testler mükemmeldi. Bu Star Wars’tan daha gerçek, lazerlerimiz IHA’ları havada vurup, alev almalarına sebep olarak onları yok etti.

Bu ilk su üstü denemesiydi. Şimdiki amacımız bu teknolojiyi karada kullanılan silahlara monte etmek. İHA’lar gelecekte daha sık kullanılacağından, bu araçlara karşı savunma sistemleri geliştirmek de kaçınılmaz. Bu sistem aynı zamanda gemilere gönderilen füzelere ve küçük savaş botlarına karşı da kullanılabilecek. Sistem 2016’da kullanıma hazır olacak. Sistemin üretimine başlanacak, çünkü gerçek bir problemi çözüyor.”