Hintli bilim insanları, Atmosferin 12 ile 50km yükseklik arasında bulunan Stratosfer tabakasının üst kısımlarında, yeryüzünde şu ana kadar görülmemiş ultraviyole ışınlara dayanıklı üç yeni tür bakteri türü keşfetti.

Keşfedilen yeni bakterilere astrofizikçi Fred Hoyle'nin anısına Janibacter Hoylei, balonun yürüttüğü deneye katkılarından ötürü ISRO'nun şerefine Bacillus Isronensis ve Hindistan'ın eski astronomlarından Aryabhata'nın anısına Bacillus Aryabhata isimleri verildi.

Haydarabad'da bulunan Milli Balon Üssü'nden havalanan 736 bin 238 metreküplük balonun taşıdığı bilimsel kargo içinde bulunan 38 kilogramlık likit neon içinde tutulan örnekler, 20 kilometre ve 41 kilometre arasında değişen irtifalarda toplandı.

Tüm deney tüplerinin yeryüzüne dönmesinin ardından açılması üzerine, toplamda 12 bakteri ve 6 mantar kolonisi keşfeden bilim insanları, bunların dokuzunun 16S RNA sıralamasında olduğunu belirledi. Bu sıralamanın Dünya üzerinde bulunan mikroorganizme çeşitlerinin %98'inden fazlasıyla benzer olduğu belirtiliyor. Ancak ilk olarak PVAS-1, B3 W22 ve B8 W22 olarak adlandırılan örneklerin tamamiyle farklı türler olduğu keşfedildi. Bu üç türün ortak özelliği çok yüksek UV ışınlarına karşı dayanıklı olmaları.