Dünya Su Konseyi tarafından her üç yılda bir düzenlenen Dünya Su Forumu daha önce Fas (1997), Hollanda (2000), Japonya (2003) ve Meksika’da (2006) düzenlendi.

İlişkili Haberler


Dünya Su Forumu, dünyanın her gün karşılaştığı suyla ilgili problemlere sürdürülebilir çözümler bulunabilmesi için, farklı çevrelerden insanları bir araya getiriyor. Su konusunda en kapsamlı uluslararası etkinlik olan forumu düzenleyen Dünya Su Konseyi 1996 yılında 160’dan fazla üye tarafından kuruldu. Günümüzde Dünya Su Konseyi'nin 65 ülkeden 340 üyesi bulunuyor. Konseyde Türkiye 41 üye ile Japonya ve Fransa’dan sonra en çok üyesi olan 3. ülke konumunda. Dünya Su Konseyi üyelerinin yüzde 13’ü Türkiye’deki kurumlardan oluşuyor.

İstanbul’da yapılacak 5. Dünya Su Forumu’nun ana teması "Farklılıkların Suda Yakınlaşması" olarak belirlendi. Forum, ‘Tematik Süreç’, ‘Bölgesel Süreç’ ve ‘Siyasi Süreç’ olmak üzere üç bölüm halinde yapılacak.

Forum için 8 bin 155 yabancı ve 10 binin üzerinde Türk katılımcı kaydını yaptırdı. Forum sırasında katılımcı sayısının 20 binin üzerinde olması bekleniyor.

Foruma katılımcıların yanı sıra yaklaşık 180 ülkenin su ve çevre bakanı, 25 devlet başkanı ve 20 şehrin belediye başkanı ile Mısır, Azerbaycan, Japonya, İran, Tacikistan, Kırgızistan, Ekvator ve Güney Kore devlet başkanları ile Monaco Prensi Albert, Hollanda Kraliyet ailesinden Prens Pieter, Fas'tan Kral VI. Muhammed ve Japonya Veliaht Prensi Naruhito Kotaishi de katılacak.

5. Dünya Su Forumu dolayısıyla İstanbul'da olacak isimler arasında BM Genel Sekreter Yardımcısı Sha Zukang, OECD Genel Sekreter Angel Guirra ve UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura da yer alıyor.

5. Dünya Su Forumu', yerel idareler ve su ilişkisi konusunda da tarihi bir buluşmaya sahne olacak. Yerel idareleri su konusunda acil önlemler almaya ve belirli bazı kriterleri yerine getirmeyi taahhüt etmeye davet eden ''İstanbul Su Mutabakatı'' da ''5. Dünya Su Forumu''nda imzaya açılacak.

Pek çok ilki bünyesinde barındıracak olan ''5. Dünya Su Forumu'', ''Yeşil Forum Girişimi'' ile de farklılık yaratacak. Foruma katılan her katılımcı için de Çevre ve Orman Bakanlığı organizasyonuyla bir ağaç dikilecek.