NTV

Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısına ilişkin iddianame

NTV Haber

Türkiye

Sultanahmet Meydanı'nda 12 Alman turistin ölümüne neden olan canlı bomba saldırısıyla ilgili iddianame hazırlandı. İddianamede yer alan ayrıntılara göre, canlı bomba, saldırıdan önce İstanbul'a gelip 4 gün keşif yapmış.

Sultanahmet Meydanı'nda 12 turistin hayatını kaybettiği terör saldırısının iddianamesi hazırlandı.

İddianamede 26 şüpheli hakkında 7,5 yıldan ağırlaştırılmış hapse kadar çeşitli cezalar istendi. Soruşturma dosyasında saldırıya ilişkin önemli bilgilere yer verildi.

SALDIRI TALİMATI IŞİD EMİRİNDEN

Tespitlere göre terör saldırısı emrini Irak'taki IŞİD'in harici emiri Omar-Ebu Abid verdi.

Canlı bomba Nabil Fadlı'nın Türkiye'ye girmesi talimatı ise örgütün sınır sorumluları Mahir Ali Alakkal, Azzo Ali Alakkal ve Omran kod adlı şüphelilere ait.

Bombanın Türkiye'ye getirilmesi ve eylemin gerçekleşmesi 1 ay içinde tamamlandı.

Şüpheliler yakalanmamak için sıkça telefon hattı değiştirdi, örgütsel mesajlar kriptolama programıyla şifrelenerek gönderildi.

Parolalı talimatlar her kişiye ayrı verildi, GSM kartı yok edildi.

Canlı bomba Fadlı, 5 Ocak'ta geçici koruma kimlik belgesi almak için parmak izi verdi. Talimatı veren IŞİD emiri Omar-Ebu Abid'in Fadlı'ya bin 500 dolar gönderdiği ortaya çıktı.

Saldırıdan 15 gün önce Türkiye'ye gelen canlı bomba Fadlı, 4 gün Taksim, Sultanahmet, Ayasofya, Galata Kulesi gibi mekanları fotoğrafladı, patlamanın olduğu Dikilitaş'ta keşif yaptı.

Fadlı'nın, Sultanahmet Camii ve Ayasofya'nın yer aldığı fotoğrafta her iki yeri de işaretlediği anlaşıldı. Savcılık, Fadlı'nın IŞİD saflarında çok sayıda çatışmaya katıldığını belirledi.

ETİKETLER