Suriye için BM'siz çözüm

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye için BM dışında bir platformda da çözüm arayacaklarını söyleyerek "Hiçbir şekilde bu akan kana seyirci kalmayacağız" dedi.

Anadolu Ajansı 08.02.2012 - 21:39

Suriye için BM'siz çözüm

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'deki gelişmelere ilişkin BM dışında bir çözüm aradıklarını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD'ye gitmeden önce Esenboğa Havaliman'ında basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye konusunda, ''Arap Ligi'yle birlikte yeni bir uluslararası girişimi devreye sokacaklarını, bu konuda kararlı olduklarını'' söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, Suriye'deki gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, insani bir trajedi haline dönüşen bu sorun çerçevesinde ortak bir mutabakat zemini oluşturulmasını ve söz konusu mutabakat zemininde, bu konuya BM dışında kapsayıcı bir platform içinde çözüm aramayı istediklerini belirtti.

TELEFON DİPLOMASİSİNE DEVAM
Bunun için girişimlerini de önümüzdeki günlerde sürdüreceklerini ifade eden Davutoğlu, ABD ziyaretinin sadece Suriye bağlamında yapılan bir ziyaret olmadığını, bütün ikili konuları kapsadığına işaret ederek, ABD'de bu konuları görüşeceklerini, oradan da telefon diplomasisini sürdüreceklerini kaydetti.

Arap Birliği'nin cumartesi günü toplanacağını ifade eden Davutoğlu, Arap Birliği dönem başkanıyla da bu toplantıdan sonra görüşmek üzere mutabık kaldıklarını bildirdi.

'SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ'
Davutoğlu, ''Arap Ligi ile birlikte tekrar bir girişimi, uluslararası mahiyette bir girişimi devreye sokacağız, bu konuda kararlıyız. Hiçbir şekilde bu akan kana seyirci kalmayız. Bunu hem kamuoyumuzun hem Suriye'deki kardeşlerimizin hem de dünya kamuoyunun bilmesi önem taşıyor'' dedi.

‘TÜRK SUBAYLARI KAÇIRILDI’ İDDİASI
Davutoğlu konuşmasında 49 Türk istihbarat subayının Suriye topraklarında yakalandığı ve serbest bırakılmaları için görüşme yapıldığı iddiasına da değindi. İddiaları yalanlayan Davutoğlu, psikolojik bir harbin yürütülmekte olduğunu söyledi. Davutoğlu, konuyla ilgili "Elinde bir şey olan varsa açıklasın. Bu tür kritik dönemlerde kamuoyumuzu son derece hassas olmaya davet ediyorum" dedi.

11 İRANLI SERBEST
Davutoğlu, Suriye'de tutulan 11 İranlı'nın Türkiye'nin girişimleriyle serbest bırakıldığını açıkladı. Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Salihi'nin Suriye'de tutulan İranlılarla ilgili Türkiye'den hem telefon hem de mektupla talebi olduğunu söyledi. Kurulan temaslar sonucunda uriye makamlarının 11 İranlıyı serbest bıraktığını belirten davutoğlu, İranlıların Türkiye'ye getirildiğini ve en kısa sürede İran'a gönderileceklerini ifade etti.

ABD TEMASLARI
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 14 Şubat'a kadar sürecek Washington ziyareti sırasında Amerikan Kongresi’nde temaslarda bulunacak. Aynı zamanda çeşitli düşünce kuruluşlarında ve George Washington Üniversitesi’nde bir konuşma yapacak olan Davutoğlu, pazartesi günü Amerikalı mevkidaşı Hilary Clinton ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Thomas Donilon ile görüşecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...