Suriye sınırında gerginlik

Suriye'de IŞİD kuşatmasındaki köylerden kaçan Suriyelilerin Türkiye tarafına geçişi sürüyor. AFAD Başkanı Fuat Oktay, "Türkiye'ye giren Suriyeli misafirlerimizin sayısı, bugün itibarıyla 100 bini buldu" dedi.

21.09.2014 - 14:08

Suriye sınırında gerginlik

Suriye'deki IŞİD kuşatmasından kaçarak Türkiye'ye gelenlerin sayısı 100 bini buldu. Sınırda sabah saatlerinde olay çıktı. Olaylar nedeniyle sınır hattı bir süre kapatıldı.

Suriye'de IŞİD'le PYD arasındaki çatışmalardan kaçan Suriyelilerin geçişi için sınır bölgesinde 8 ayrı nokta belirlendi. Sınırda bulunan Mürşitpınar Köyü de bunlardan biri.

Son iki günde yoğun geçişlerin yaşandığı köyde, aynı zamanda insani yardım için Suriye tarafına geçenlere de izin verildi. Ancak Suriye'ye geçiş, sabah saatlerinde durduruldu.

Jandarma, kalabalık dağılmayınca biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericiler, havai fişek ve taşla karşılık verdi.

Olaylar nedeniyle Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk askeri yetkililerle görüştü. Suriye tarafından geçen yaklaşık 70 bin Suriyeliden 3 bini kayıt altına alındı.

Suriyelilerin büyük bölümü, Suruç Yatılı Bölge Okulu'nda misafir ediliyor.

Uluslarası Doktorlar Birliği'nden 16 kişilik sağlık ekibi de, sığınmacıları sağlık taramasından geçirdi.

Bölgede alınan önlemler kapsamında AFAD tarafından Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınına yeni bir çadırkent kuruluyor.

'SURİYELİ MİSAFİRLERİMİZİN SAYISI 100 BİNİ BULDU'
Bu arada Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasındaki çatışmalardan kaçan çok sayıda Suriyeli, Suruç ilçesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) oluşturduğu alandan Türkiye'ye geçiş yapmaya devam ediyor.

AFAD Başkanı Fuat Oktay, bölgeye giderek geçiş yapan Suriyelilerin kayıt altına alınması ve sağlık taramasından geçirilmesi çalışmalarını inceledi. Buradaki ailelerle görüşen Oktay, sıkıntılarını dinleyerek kendilerine yardımcı olacaklarını söyledi.

Fuat Oktay, Suriye'de yaşanan çatışmaların artmasının insani dramı da son derece arttırdığına dikkati çekti.

AFAD'ın devleti ve milleti adına bölgede olduğunu aktaran Oktay, "Bütün gücümüzle insani dramı en aza indirebilme adına buradayız, sahadayız. Şu anda da sınır bölgesinde çalışmalarımız sürüyor. Sayın Başbakan Yardımcımız Türkiye'ye giren Suriyeli misafirlerimizin sayısını dün itibarıyla 65 bin olarak açıklamıştı. Bugün itibarıyla bu sayı, 100 bini buldu. Aynı çerçevede de içeri alıyoruz" ifadesini kullandı.

Oktay, herkesin bu insani dramı en aza indirebilmek için gece gündüz demeden özverili şekilde çalıştığını vurgulayarak, Yumurtalık bölgesine kurulan merkezde kabullerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...