Suriye tezkeresine onay

Suriye tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamanın ardından kabul edildi. Görüşmeler sırasında hükümet adına söz alan Savunma Bakanı Yılmaz, Suriye tehdidinin arttığına dikkat çekti.

03.10.2013 - 18:22

Suriye tezkeresine onay

Suriye'ye ilişkin hükümete verilen yetkinin süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı çıkarılan tezkerenin 1 yıllık süresi 4 Ekim'de doluyordu.

Tezkere bazı değişikliklerle Genel Kurul'da ele alındı. Tezkerenin değiştirilen metninde Suriye kaynaklı saldırılarda 71 Türk vatandaşının öldüğüne vurgu yapılırken, kimyasal silah ve kitlesel göç tehdidine de dikkat çekildi.

Açık yapılan oylamada; AK Parti ve MHP tezkereye onay verirken, CHP ve BDP hayır oyu kullandı.

Tezkere görüşmelerinde yine gerginlik hakimdi. Muhalefet tezkereye sert eleştirilerde bulundu.

TÜRKEŞ: HADİ ORADAN
Başbakanlık tezkeresiyle ilgili olarak ilk sözü MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş aldı. Türkeş, iktidar partisine "Önümüze getirilen tezkerede BM'nin Suriye'de kimyasal silah kullandığına dair rapora gönderme var. Bunu kim kullandı bilinmiyor. Ya kullananlar sizin müttefikiniz ise yine aynı tavrı gösterecek misiniz?" şeklinde bir soru yöneltti.

Türkeş, "Millet savaş istemiyor, sözüm ona dinamik politikanızı istemiyor. Analar ağlamasın diye vatan savunmasını rafa kaldırıyorsunuz ama başka bir ülkeye müdahale yapmak için anaları ağlatacaksınız. Rahmetli Erbakan'ın uslübuyla konuşayım; hadi oradan" diye konuştu.

LOĞOĞLU: HALKA SAYGISIZLIK
Ardından kürsüye CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu çıktı.

Tezkerenin savaşa karşı olan halka saygısızlık olduğunu söyleyen Loğoğlu, "Tezkere AKP'nin ibret verici vurdumduymazlığının bir tezahürüdür. AKP bu tezkre ile yanlış tarafgir Suriye politikasının faturasını Meclis'e ödetmek istiyor. Bu politikayı değiştirmesini beklediğimiz AKP savaş tezkeresiyle karşımıza çıkma pişkinliğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

BALUKEN: SAVAŞ TEZKERESİ
BDP adına ise Grup Başkanvekili Baluken söz aldı. Baluken, "Görüşülmekte olan savaş tezkeresi için BDP adına söz aldım" diyerek partisinin tezkereye karşı duruşunu anlattı.

BOZKIR: SAVAŞ AMACI YOK
AK Parti ise İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır ile muhalefetin iddialarına yanıt verdi. Tezkerenin savaş amacı taşımadığına vurgu yapan Bozkır, "Burada açıklıkla ifade ediyorum, bu tezkere savaş tezkeresi değildir. Geçtiğimiz yıl alınan yetkiyi gerekli kılan şartların devam etmesi nedeniyle bu süre uzatmasını talep ediyoruz. Daha önce pek çok Başbakanlık tezkeresi buraya geldi ancak savaş amacıyla kullanılmadı" diye konuştu.

YILMAZ: TEHDİT ARTIYOR
Hükümet adına söz alan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye tehdidinin giderek arttığına işaret ederek şu ifadeleri kullandı: "2012'de vatandaşlarımızın ve sınır güvenliğimizin tehdit edilmesi üzerine tezkereyi almıştık. O şartlar bugün itibariyle değişmedi. Hatta tehdit algımız giderek artıyor. Bugüne kadar oradaki menfi şartlarımızın hiçbirinde iyileşme olmamış, mevcut tehdit ve riskler artmıştır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...