NTV

Sürücülere ceza yağdı

NTV Haber

Türkiye

İstanbul polisi, trafik kurallarını ihlal eden sürücüleri tek tek tespit etti. Yeni yılın ilk iki haftasında, 70 bin kişiye toplam 7 milyon lira para cezası uygulandı. Cezaların büyük bölümünün nedeni ise, emniyet şeridi ihlalleri.

İstanbul polisi, sıkı denetimlerle trafik kurallarını ihlal edenlere göz açtırmıyor.

Özellikle emniyet şeritlerinde sabah ve akşam saatlerinde polisler nöbette.

İKİ HAFTADA 70 BİN SÜRÜCÜYE, 7 MİLYON LİRA CEZA
Yeni yılın ilk 2 haftasında, trafikte hata yapan 70 bin sürücüye tam 7 milyon lira para cezası kesildi.

12 bin ceza ise sadece emniyet şeridini ihlal eden ya da tepe lambası gibi malzemeler kullanan sürücülere kesildi.

Emniyet Amiri Tülay Işık, ''Emniyet şeridine girmek, kurallara uyan diğer sürücülere yapılmış en büyük saygısızlık ve haksızlık. Çünkü emniyet şeridini kullanarak, acil müdahale hizmeti götüren itfaiye, ambulans veya emniyet aracının hizmetine bir gün hepimizin ihtiyacı olabilir'' diye konuştu.

İstanbul polisi, trafik kurallarını ihlal eden sürücleri tek tek tespit etti. Tam 12 bin ceza sadece emniyet şeridini ihlal eden ya da tepe lambası gibi malzemeler kullanan sürücülere kesildi.

'GİRMEMELİYDİM AMA ACELEM VARDI'
Yeni yılla birlikte para cezaları da arttı. Emniyet şeridi ihlalinin cezası 77 lira.

Emniyet şeridine giren ve ceza kesilen sürücüler ise kendilerini, ''Araba sıkıştırınca girmek zorunda kaldım ama yapmamalıydım. Girmemeliydim ama acelem vardı'' gibi sözlerle savundu.

POLİS EKİPLERİ GÖZ AÇTIRMIYOR
Işık, yaya geçidi, tramvay ve emniyet şeritlerini denetleyen Elektronik Denetleme Sistemi kameralarına her gün ortalama 1470 kural ihlali yapan sürücü yakalanıyor.

Tüm bu tespitler titizlikle yapılıyor.

Polis ekipleri, radyolardan yapılan trafik yayınlarını takip ediyor, kaza olan ya da trafik ihlali yapılan yerler tespit edilerek ekip gönderiliyor.

Ayrıca hız limitini aşan sürücüler de sık sık seyyar radarlara yakalanıyor.