Taksim projesi esnafı tedirgin etti

Taksim'in tamamen yayalara açılması için çalışmalar hızlandı. İlk kazma Cumhuriyet Caddesi'ne vuruldu. Cadde, 240 gün trafiğe kapalı olacak. Proje tamamlandığında 100 bin metrekarelik alan yayaların hizmetine açılacak. Ancak dükkan sahipleri, inşaat çalışmaları nedeniyle tedirgin.

Haberler - NTV Haber 01.11.2012 - 11:08

Taksim projesi esnafı tedirgin etti

Taksim Yayalaştırma Projesi için ilk kazma vuruldu. Proje kapsamında Cumhuriyet Caddesi'nde ilk çalışmalar başladı; ağaçlar sökülüyor, elektrik telefon ve doğalgaz hatları taşınıyor.

Çalışmalar nedeniyle kapanan yol üzerindeki dükkan sahipleri tedirgin. Çalışma sebebiyle yoldan müşteri geçmediğini belirtiyorlar.

Otel sahipleri ise gürültü nedeniyle müşterilerin kaçtığını ifade ediyor. Çalışmaların yapıldığı yol üzerindeki otellerden birinin yetkilisi, "En azından esnaf uyarılmıs olsa önlem alırdık. Benim dün 7 odam boşaldı. Çalışmayı gören kaçtı" açıklamasında bulundu.

Proje ile Taksim'de 100 bin metrekarelik alan yayaların olacak. Cumhuriyet Caddesi üzerinde Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 320 metre uzunluğunda tek tünel yapılacak. Otobüs durakları da meydandan kaldırılacak.

Çalışmalar için 5 Kasım'dan itibaren Cumhuriyet Caddesi trafiğe kapatılacak.

ÇALIŞMANIN KAPSAMI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre çalışmanın kapsamı şöyle:

"Meydanı yayalaştırma projesi ile Tarlabaşı Bulvarı–Cumhuriyet Bulvarı araç trafiği yer altına alınacak. Tarlabaşı'ndan gelen araçlar kesintisiz bir şekilde Harbiye, Taşkışla, Dolmabahçe yönüne gidebilecek. Gümüşsuyu, Sıraselviler ulaşımı Mete Caddesi üzerinden AKM önü-The Marmara Otel önünden yüzeyden sağlanacak.

Cumhuriyet Caddesi üzerinde Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 320 metre uzunluğunda tek tünel yapılacak. Anıt etrafındaki araç trafiği, otobüs ve duraklar meydandan kaldırılacak. Gezi Parkı, AKM önü, Talimhane ve İstiklal Caddesi'ne yayalar trafik kesintisi olmadan ulaşabilecek. Araç altgeçidi, Tarlabaşı Bulvarı istikametinde mevcutta bulunan araç otoparkından, Divan Oteli önüne kadar devam edecek. Böylece Taksim, yaklaşık 100 bin metrekarelik yayalaşmış bir meydana kavuşmuş olacak.''

Sayfa Yükleniyor...