Taksim'de gergin gece

Taksim geceyi yine gergin geçirdi. Polis, Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybedenleri anmak için meydanda toplanan kalabalığa  müdahale etti.

22.06.2013 - 20:41

Taksim'de gergin gece

Polis, Taksim Meydanı'nda Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybedenleri anmak için toplanan kalabalığa 'dağılın' uyarısının ardından müdahale etti.


Taksim Meydanı'nda dün akşam Gezi Parkı protestoları sırasında hayatını kaybedenler için anma töreni vardı.

Saat 19.00 sıralarında Taksim Meydanı tamamen doldu. Polis, Taksim Dayanışması'ndan bir grubun, karanfil bırakmak üzerine Gezi Parkı'na girmesine izin verdi.

Daha sonra Taksim Meydanı'nda eylemciler adına yapılan basın açıklamasının ardından yere karanfiller bırakıldı.

Polis, saat 20.00 sıralarında kalabalığa "Basın açıklamanızı yaptınız, yola trafiğe açın. Bundan sonraki eylemleriniz kanuna aykırı. Lütfen dağılın" uyarısı yaptı.

Verilen 20 dakikalık sürenin ardından dağılmayan gruba polis, tazyikli suyla müdahale etmeye başladı.

TOMA'ların desteğiyle yapılan müdahale, sonrası kalabalık, İstiklal Caddesi, Sıraselviler, Gümüşsuyu ve Harbiye yönüne doğru dağıldı.

MEYDANDA SU, SOKAKLARDA GAZ
Meydanda yapılan ilk müdahalede biber gazı kullanılmadı, ancak daha sonra başta İstiklal Caddesi olmak üzere polis, göstericilere karşı biber gazı da kullandı.

Gerginlik, gecenin ilerleyen saatlerinde de devam etti. Polis, İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarında göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu. Polis ile eylemciler arasında zaman zaman kovalama yaşandı. Olaylar sırasında bazı göstericiler de yaralandı.

Eylemcilerin dağılmasının ardından araç trafiğine kapanan Taksim Meydanı'nda trafik akışı normale döndü.

Ankara AnkaraANKARA'DA DA MÜDAHALE
Başkent Ankara'da müdahale vardı. Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olayları protesto etmek amacıyla Dikmen Caddesi'ni barikat kurarak, trafiğe kapatmak isteyen gruba, polis müdahale etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...