Talabani PKK'ya rest çekti

Irak’a tarihi bir ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Devlet Başkanı Celal Talabani tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Gül'le başbabaşa görüşen Talabani, "PKK ya silahı ya da Irak'ı terk edecek" dedi.

23.03.2009 - 15:02

Talabani PKK'ya rest çekti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bağdat uluslararası havaalanında Başbakan Yardımcısı Sabır El İsavi, Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve İnsan Hakları Bakanı Vicdan Mikail tarafından karşılandı.


Karşılamada, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Derya Kanbay ve Irak özel temsilcisi Murat Özçelik de hazır bulundu.

TALABANİ VE EŞİ KAPIDA BEKLEDİ
Cumhurbaşkanı Gül için, Dicle Nehri kenarındaki El Selam Sarayı'na gelişinde resmi tören düzenlendi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve eşi, Cumhrbaşkanı Gül ve eşini El Selam Sarayı’nda törenle karşıladı.

Bu arada, Irak Devlet Talabani ve eşinin, Cumhurbaşkanı Gül ve eşini El Selam Sarayı’na gelişlerinde yaklaşık 20 dakika süreyle güneşin altında bekledikleri dikkati çekti.

TALABANİ'DEN PKK ÇIKIŞI
Cumhurbaşkanı Gül ve Devlet Başkanı Talabani, törenin ardından baş başa görüştü. İki lider başbaşa görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, terör örgütü PKK'nın ya silahlı mücadeleyi bırakması ya da ülkeyi terk etmesi gerektiğini söyledi. Irak anayasasının terör örgütleri ve PKK'nın Irak topraklarında faaliyette bulunmasını yasakladığını vurgulayan Talabani, terör nedeniyle kuzey Irak'ta 500 köyün boşaltıldığını ve PKK'nın halkın bu köylere geri dönüşünü engellediğini belirtti.

Talabani, "Bizim önerimiz şu; PKK, ya silahlı mücadeleyi bıraksın ya da ülkemizi terk etsin. Biz ilkini temenni ediyoruz, yani silahı bıraksınlar. Türkiye, demokratik bir süreçten geçiyor. Onun için herkesin silahını bırakmasını tavsiye ediyoruz. Terör herkese zarar veriyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül de, güvenlik konusundaki sorunları bitirmeye karar verdiklerini söyleyerek, Türkiye, Irak ve ABD arasındaki işbirliğinin süreceğini vurguladı. Gül, terör örgütü PKK ile mücadelede Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin işbirliğinin önemine dikkati çekerek "İlişkilerin iyi olduğu dönemde, bu tür şeylerin aradan çıkarılması gerekir" dedi.

Gül, Irak'ın enerji kaynaklarının naklinin Türkiye üzerinden nakledilmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Talabani ile enerji konusundaki işbirliğini, Irak petrolünün ve gazının çıkarılması ve pazarlanması konusunu görüştüklerini söyledi.

EKONOMİK ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALANDI
Bu arada Türkiye ile Irak arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Irak adına da Irak Ticaret Bakanı Abdülsaleh El Sudani imzaladı.

Cumhurbaşkanı Gül, imzalanan anlaşmayla iki ülke arasında 5 milyar dolar olan ticaret hacmini 2 yıl içerisinde 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Talabani, anlaşmayı güçlü ve derin ilişkilerin bir göstergesi olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Gül, geceyi Bağdat’ta geçirecek.

Gül, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün 26 Nisan 1976 tarihinde yaptığı ziyaretten 33 yıl sonra Irak'ı ziyaret eden ikinci Türk cumhurbaşkanı oldu.

Gül'e Devlet Bakanı Sayın Kürşad Tüzmen ile İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay eşlik ediyor.

OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Bağdat ziyareti öncesinde güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.

Gül için Türkiye'den iki adet S-600 zırhlı Mercedes ile iki adet özel kameralarla donatılmış Chevrolet cip getirildi. Bomba uzmanı köpeklerle birlikte Bağdat'ta kontrol noktaları da artırıldı.

Güvenlik önlemlerinin yanı sıra, son dönemlerde çok fazla görülmeyen askeri helikopterler de kentin üzerinde sık sık uçuş yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...