Tekel işçilerine destek mitingi

Tekel işçilerine destek amacıyla Ankara’da miting düzenlendi.

Anadolu Ajansı 26.12.2009 - 20:05

Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) çağrısıyla gerçekleştirilen mitinge, Türk-İş Genel Merkezi önünde eylemlerini sürdüren Tekel işçileri, bazı sendikalar, gruplar ve Gençlerbirliği'nin taraftar topluluğu ''Kara kızıllar'' katıldı.

Batmanlı bir TEKEL işçisi mitingde yaptığı konuşmada, kendilerine verilen destek için teşekkür etti. Ankara'ya gelmeden önce, kızına, 4/c statüsüne geçirilmesi durumunda kendisini okula gönderemeyeceğini söylediğini anlatan işçi, ''Bunu söylediğimde kızım benimle 2 gün konuşmadı. Sadece ekmeğimizi değil, ailemizi de elimizden alıyorlar'' dedi.

Tekel işçisi bir kadın da 20 yıldır kurumda hizmet verdiğini ifade ederek, ''Hiç yatarak para kazanmadım. 55 kiloluk tütün balyalarını el arabasıyla taşıdım. En fazla emekli ikramiyesiyle ev alma hayali kurdum. Kimsenin ekmeğine göz dikmedim'' diye konuştu.

Petrol-İş Sendikası Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen de Tekel işçilerinin sorunlarının çözümü amacıyla alınan eylem kararının kararlılıkla hayata geçirilmesi, sendikal bürokrasinin bunun önünde durmaması gerektiğini söyledi. Özgen, ''(Yarın ben de Tekel işçilerinin durumuna düşebilirim) diyen tüm işçiler, kendi işlerine sahip çıkar gibi Tekel işçisine sahip çıkmalı'' dedi.

Tekgıda-İş Sendikası temsilcisi ise konuşmasında verdikleri mücadelenin sadece Tekel işçilerinin değil, tüm çalışanların mücadelesi olduğunu ifade etti.

TKP Genel Başkanı Erkan Baş da 4/c'nin ''işçi düşmanlığı'' olduğunu savundu. Tekel çalışanlarının tüm işçilere örnek olduğunu anlatan Baş, işçilerin bugüne kadar yarattığı değerlere sahip çıkacağını dile getirdi.

Mitinge katılanlar, konuşmaların ardından ''Tekel işçileri için bir mum da sen yak'' kampanyası kapsamında mumlar yakıp, sloganlar atarak Türk-İş Genel Merkezi önünde eylemlerini sürdüren işçileri ziyaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...