top/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/SectionsThumbnails-TSM-Colorbox/Z_Common/advertorial-header-2.gif6383400topnonehttp://media.ntvmsnbc.com1P3G'nin Türkiye'ye faydaları

Birçok kolaylığı beraberinde getirecek olan 3G teknolojisinin Türkiye'ye de pek çok faydası olacak.

28.07.2009 - 17:16

top/NTVMSNBC/Components/ArtAndPhoto-Fronts/SectionsThumbnails-TSM-Colorbox/Z_Common/advertorial-header-2.gif6383400topnonehttp://media.ntvmsnbc.com1P3G'nin Türkiye'ye faydaları

Dünyada ekonomik kriz yaşanırken bu teknolojinin Türkiye'ye gelecek olması, Türk ekonomisine önemli fayda sağlayacak. 3G, ülkemizin ekonomik büyüme vizyonunda önemli bir role sahip olacak, Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet gücünü artıracak.

3G ile ilgili ilginç bir veri: 3G penetrasyonundaki her yüzde 10’luk büyüme, gayrisafi milli hasılada binde 5’lik büyüme yaratıyor.

3G teknolojisiyle mobil ortama taşınacak genişbant internet erişimi ülkenin kalkınmasına, genç nüfusun bilgiye en kolay ve hızlı şekilde erişimine olanak sağlayacak. 

3G’nin hizmete girmesi, telekomünikasyon sektöründe belli bir hareket yaratmakla kalmayıp yerli yazılım ve altyapı sektörünü büyütecek, içerik üreten yerli şirketler ise yepyeni bir pazara kavuşacak.

Türkiye’ye baktığımızda, iletişim teknolojilerinin ekonomiden beş kat daha hızlı büyüdüğünü ve beraberinde ekonomiyi de büyüttüğünü görüyoruz. Türkiye bilişim pazarının yüzde 63’ünün, 16.2 milyar dolarlık büyüklüğüyle telekom hizmetlerinden oluşması, Turkcell’i iletişim teknolojilerine daha çok yatırım yapmaya teşvik ediyor.

3G hızı, Mobil Ödeme gibi servislerin kullanımını yaygınlaştıracak ve otopark ödemesi ve benzeri küçük ödemelerin kayıt altına alınmasını teşvik ederek, devletin gelirlerini de büyütecek.

Zengin içerikli cepten internet portalleri, içerik siteleri yapılabilecek. Cepten bilet alma, bankacılık işlemleri yapma, e-ticaret daha da yaygınlaşacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...