NTV

Topbaş: Artık bir durağı bile halka soracağız

Türkiye

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı olaylarının ardından düzenleme çalışması başlatılan Taksim Meydanı’ndaki otobüs duraklarının kaldırılacağını açıkladı. Topbaş, “Artık bir otobüs durağının yeri değiştirilirken bile halka sorulacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı ile açıklamalarda bulundu.

Kadir Topbaş, şu ifadeleri kullandı:

"Taksim Meydanı’nın daha nezih olması için çalışmalar devam ediyor. Otobüs peronları olmayacak. Sıkıntıları el birliğiyle İstanbullularla birlikte aşacağız.

300’e yakın sanatçı, mimar ve STK temsilcileriyle görüştüm, bunu medyaya yansıtmadım.

Olayların ilk gününde yüzde 95’i ağaçların sökülmeye başlandığı, Topçu Kışlası’nın inşaatına başlandığını zannettiler. Demek ki algı yönetiminde eksiklik olmuş, başka yanlışlar var.

Bu hafta içinde turizm sektörü temsilcileri ile görüşeceğiz. Çeşitli ülkelerin belediye başkanlarına STK’larına da mektup göndereceğim.

Bütün projeler halkla paylaşılacak, halka anlatılacak ve görüşleri alınacak. Artık bir otobüs durağının yeri değişse bile halka sorulacak. Yol ve güzergah değişikliğiyle ilgili bilgi verilecek.

Çadır yakılması olayıyla ilgili olarak 4 zabıta memuru teftiş kurulu raporu sonucunda açığa alındı, taşeron üzerinden aldığımız 3 zabıta görevlisinin de iş akitleri feshedildi. Yargı süreçleri devam edecektir, onun getireceği sonuçlara göre diğer işlemleri yargı değerlendirecektir. Kalkıp da burada idare bir talimat vermez. 'Kalkın çadırları yakın' demez, böyle bir talimat ortaya çıkmaz.

Yaptığımız tespitler göre 61 milyon civarında bir zarar ortaya çıkıyor. Kayıp kazancı tahribat olarak değerlendirebilirsiniz. 99 İETT, 19 halk otobüsü tahribat gördü. 15 itfaiye aracımız, yeni yeni aldığımız araçlar, sivil vatandaşlarımızın araçları, iş yerleri, zeminler, kaldırımlar, döşemeler kentte ciddi bir tahribat ortaya çıktı.

Bunlar telafi edilebilecek şeyler. Mala gelsin, cana gelmesin, bütün derdimiz bu. Mala gelen telafi edilebilir. Ama bu milletimizin, halkımızın malı.