TSK'dan 'Alman askerine dayak' iddiasına yanıt

Genelkurmay Başkanlığı, Kahramanmaraş’ta Türk komutanın, Patriotlar için görevli bir Alman askerini dövdüğü yönündeki iddiayı yalanladı.

03.03.2013 - 18:29

TSK'dan 'Alman askerine dayak' iddiasına yanıt

Genelkurmay Başkanlığı, Kahramanmaraş’ta Patriotlar için görevli Alman askeri birlikleriyle ilgili ortaya atılan iddiaları internet sitesi aracılığıyla değerlendirdi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Bazı basın yayın organlarında, Alman basınında yer alan haberlere atıfta bulunularak, Kahramanmaraş'ta konuşlandırılmış olan Patriot Bataryalarının Alman personeliyle Türk personel arasında 'ciddi bir gerilim olduğu', 'işbirliğinin genelde sorunlu olduğu', 'Alman askerlerine kasıtlı olarak kötü muamelede bulunulduğu', 'bir Alman askerin bir Türk Komutan tarafından darp edildiği' şeklinde iddialarda bulunulmaktadır.

Almanya Silahlı Kuvvetleri tarafından; makamlarımıza, Kahramanmaraş'taki Alman askerlerinin iddialara konu olan sorunları ile ilgili herhangi bir talep ve şikayet gündeme getirilmediği gibi, gerek Almanya Başbakanı, gerekse Savunma Bakanının ziyaretleri sırasında Türk Birliğinin Alman Patriot personeline sağladığı destekten övgüyle söz edilmiştir."

İddiaları hatırlatan Genelkurmay Başkanlığı, bu iddialara da tek tek yanıt verdi.

Kışladaki barınma alanlarının yetersiz ve kötü olduğu, binadaki tuvaletlerin ve arazideki seyyar tuvaletlerin pis ve yetersiz olduğu iddiası
Alman Patriot Birliği Kahramanmaraş’a intikalini tamamladığı 22 Ocak 2013 tarihinden bu yana, Alman Patriot Birliği için hazırlanmakta olan barınma alanlarının (bina ve prefabrik binalar) tamamlanmasına kadar olan geçiş sürecinde Kahramanmaraş’taki 4-5 yıldızlı otellerde kalmakta, Kışlada ise, vardiya görevi yapan personele barınma alanları tamamlanıncaya kadar kendi kurdukları, konteynır ve çadırda harekât görevlerini icra etmektedirler.

Alman Patriot Birliği personeli arazide kullanmaları için seyyar sahra tuvaletleri ile kendi temin ettikleri mobil tuvaletleri kullanmaktadırlar. Ayrıca MSB İç Tedarik Bölge Başkanlığı tarafından ihalesi yapılan 6 gözlü, içinde 3 adet lavabosu bulunan tuvalet konteynırlarının yapımı ve teslimi devam etmektedir. Yapılan sözleşme gereğince 4 Mart 2013’e kadar kurulup hizmete sunulacaktır.

22 Şubat 2013 tarihinde tamamlanan ve teslime hazır olduğu resmi yazı ile Alman birliğine bildirilen 91 odalı 2 katlı prefabrik binada 20 tuvalet, 7 odalı prefabrik binada 5 tuvalet, tadilatı yapılan diğer bir binada ise 10 adet tuvalet mevcuttur. Alman Patriot birliğinin kullanımına tahsis edilen bu tuvaletlerin uluslararası standartlara göre 400 kişi için yeterli olduğu değerlendirilmektedir.

Tuvalet temizliği Alman askerlerinin kendileri tarafından yapılması gereken bir husustur. Bir temizlik firması ile anlaşarak bu işi yaptırabilmeleri için kendilerine koordinasyon ve irtibat konusunda gerekli yardım yapılmıştır. Sonuç olarak, Alman Patriot birliğinin kullandığı tuvaletlerin bakım ve temizliği, hizmet alımı yapacakları sivil bir firma tarafından sağlanacaktır.

Arazinin çamurla kaplı olduğu iddiası
Alman heyetinin talepleri ve üst komutanlık uygulama emirleri doğrultusunda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş Belediyesi, Karayolları Bölge Müdürlüğü imkânları, iş makinaları ve kamyonları kullanılarak herhangi bir ödenek kullanılmaksızın yaklaşık 5 km. uzunluğunda muhtelif yol tesviyesi, arazinin çeşitli bölgelerinde 100 kamyondan fazla mıcır serilerek zemin sıkılaştırma ve düzeltme faaliyetleri tamamlanmıştır. Malzeme ve mıcır serilen yer ve yol ihtiyaçları konusunda Alman birliğinin ilave talepleri ihtiyaçları doğrultusunda devam etmekte ve karşılanmaktadır.

Alman askerlerinin tecrit edildiği, Türk ve Alman askerleri arasında iletişim kurulmaması şeklinde emir verildiği iddiaları.

Türk ve Alman askerleri aynı kışla içerisinde revir, bakım yeri, harekât merkezi, karargâh binası, yollar gibi bir çok yeri ortaklaşa kullanmaktadır. Kışladaki sosyal imkanlar–spor tesisleri–şehirdeki askeri gazinodan istifade etme imkanı sağlanmıştır.

Alman birliğinin kullanımına tahsis edilen Patriot Birliğinin mevzi bölgeleri ile harekât merkezlerinin bulunduğu alanlar kendileri tarafından tel üstüvane ile çevrilmiştir. Alman birliği ile koordine için irtibat subayları ve yabancı dil bilen 10 personel görevlendirilmiştir. İletişimde ve irtibatta hiçbir sorun yoktur. Görevli olmayan Türk askeri personel, Alman Birliğinin çalışma alanlarına girmemektedir.

Alman bayrak, eyalet bayrakları ve flamaları ile şehir isimlerinin bulunduğu levhaların kullanılmasına izin verilmediği iddiası
Gazi Kışlası içerisinde Alman Patriot birliğinin Gazi Kışlasında görev yaptıkları tüm bölgelere (bina, garaj ve harekât merkezi) gelişigüzel Alman bayrakları, eyalet bayrakları ve çeşitli Alman yerleşim yerleri isimlerinin bulunduğu tabelaları koymalarının uygun olmayacağı bildirilmiş; Genelkurmay Başkanlığınca, sadece Harekât Merkezi önünde Türk, Alman ve NATO bayraklarının bulunmasının uygun bir hal tarzı olduğu bildirilmiştir.

Alman Askerî İnzibat Birliğinin kışla içinde ve kışla dışında faaliyet göstermesine izin verilmediği iddiası
NATO makamları ile yapılan 12 Ocak 2013 tarihli Uygulama Anlaşmasına göre, misafir birliklerin güvenliği Türk makamlarının görev ve sorumluluğundadır. Görevin gerektirdiği durumlar hariç kışla veya üs bölgesi dışında sivil kıyafetle bulunmak durumundadırlar. Bu kapsamda ilgili birimlerimiz tarafından Alman personelin güvenliği için gerekli tüm önlemler alınmıştır.

Garnizon Komutanlığı tarafından Alman Birlik Komutanlığına birliklerinin güvenliğinin sağlandığı, Alman askerlerinin gerek kışla içerisinde ve gerek kışla dışarısında hareketleri ile alınan güvenlik önlemlerini kolaylaştırmaları, kışla dışında sivil elbise ile dolaşmaları, kışla dışında birlik intikali ve zorunlu durumlar hariç askeri araçlarla dolaşmamaları konusunda gerekli bildirimler yapılmıştır.

Ayrıca, kendi kullanımına tahsis edilen bölge dışında herhangi bir yetki ve sorumluluğu bulunmayan Alman askerî inzibat birliğinin bu bölgeler dışında silah taşımasına gerek olmadığı ve kışla dışında askerî inzibat birliği görevlendirmelerinin uygun olmadığı bildirilmiştir.

Türk tarafının kendilerine yardımcı olmadığı iddiası
Türk Silahlı Kuvvetleri, Alman birliğine kendisinin sahip olduğu barınma ve çalışma şartlarından daha iyisini sağlamak için seferber olmuştur. Alman birlik mevzi bölgeleri ve yolları kısa sürede hazırlanmıştır.

Binaların tadilatı ve prefabrik bina inşaatının 22 Şubat 2013 tarihinde tamamlandığı ve teslime hazır olduğu Alman birlik komutanlığına yazılı olarak bildirilmiş olmasına rağmen, 03 Mart 2013 tarihi itibariyle henüz binaları teslim almamışlardır.

Alman askerî inzibat personeline fiili saldırıda bulunulduğu iddiası
Bu iddia gerçekleri yansıtmamaktadır. 23 Şubat 2013 tarihinde; Türk, Alman ve Hollanda Savunma Bakanlarının Gazi Kışlasını ziyareti esnasında heyete refakat etmekte olan Tugay Komutanı ile Kahramanmaraş Milletvekillerinin bulunduğu araçların önü, Alman askerî inzibat birliğine mensup olduğu öğrenilen 8-10 asker tarafından kapatılmak suretiyle hareket etmeleri ve Savunma Bakanlarının araçlarını takip etmeleri engellenmek istenmiştir. Alman askerî inzibat personeli, yolu açmaları konusunda ikaz edilmiş, ancak tam aksine, ilave 2 Alman inzibat askeri daha aracın önüne görevlendirilerek geçiş engellenmiştir. Tugay Komutanının kendisi araçtan inerek Alman askerî inzibat personeline uyarıda bulunmuş ve yolu açmıştır. Alman askerlerine fiili saldırıda bulunulduğu ve tartaklandığı iddiaları tamamen asılsızdır.

Konu ile ilgili olarak 28 Şubat 2013 tarihinde 5’inci Zırhlı Tugay Komutanı ve Alman Patriot Birlik Komutanı arasında Kahramanmaraş Gazi Kışlasında bir görüşme yapılmış; görüşme esnasında Patriot Birlik Komutanı, verdiği emrin kendi askerlerince yanlış anlaşıldığını ve yapılanların yanlış olduğunu belirtmiş ve Tugay Komutanından özür dilemiştir.

Sonuç olarak; Alman basını ve buraya atıfla Türk basın yayın organlarında yer alan iddialar, yukarıda ifade edilen açıklamalardan da rahatlıkla anlaşılacağı üzere gerçeği yansıtmamaktadır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...