'Tüm dünya ahlaksız, biz çok mu ahlaklıyız?'

William Burroughs'un Sel Yayıncılık tarafından yayımlanan 'Yumuşak Makine'nin üçüncü duruşması görüldü.

01.12.2011 - 15:34

'Tüm dünya ahlaksız, biz çok mu ahlaklıyız?'

Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun verdiği rapora dayandırılarak William Burroughs'un yazdığı ve Süha Sertabiboğlu tarafından dilimize çevrilen Yumuşak Makine adlı kitabın üçüncü duruşması bugün saat 10:30'da Çağlayan Adliyesi 2. Asliye Ceza duruşma salonunda görüldü.

"Sanık" sıfatıyla yargılanan kitabın çevirmeni Süha Sertabiboğlu ve yayıncısı İrfan Sancı bir önceki duruşmada söz konusu eserin Karşılaştırmalı Edebiyat bölümüne gönderilmesi ve bilirkişi raporunun bu konunun uzmanları tarafından yazılması talebinde bulunmuştu. Hâkim değişikliği nedeniyle henüz bilirkişiye gönderilmeyen eser için aynı talepler tekrar edildi.

Yayıncı İrfan Sancı bir eserin edebi olup olmadığına herhangi bir kurulun verdiği raporla karar verilemeyeceğini tekrar ederek, kitabın bilirkişiye gönderilmesini talep ettikleri halde hâlâ gönderilmemesi yüzünden yargı sürecinin boşu boşuna uzadığını belirtti.

Çevirmen Sertabiboğlu ise ''dünyanın hiçbir yerinde edebi eserlerin müstehcenlik gerekçesiyle yargılanmadığını'' belirterek ''Bunun sebebinin tüm dünyanın ahlaksız, bizim çok ahlaklı oluşumuz mu yoksa ahlak anlayışımızda bir sorun olabilir mi? Bunun sorgulanmasını istiyorum'' dedi.

Dava, yayıncı İrfan Sancı'nın talebi doğrultusunda Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan ve aynı gerekçelerle yargılanan 'Ölüm Pornosu' isimli eserin duruşmasıyla aynı güne, 18 Ocak 2012 tarihine saat 11.00'a ertelendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...