Türk: Bazen bir musibet...

Samsun’da yumruklu saldırıya uğrayan kapatılan DTP'nin eski lideri Ahmet Türk taburcu edildi. Saldırının Kürt ve Türk halkı tarafından mahkum edildiğini söyleyen Türk, “Bazen bir musibet daha hayır getirir” dedi.

14.04.2010 - 12:59

Türk: Bazen bir musibet...

Samsun'daki saldırının ardından Ankara Güven Hastanesi'nde ameliyat olan DTP'nın eski Genel Başkanı Ahmet Türk taburcu edildi.

Ahmet Türk, hastaneden ayrılırken gazetecilere açıklama yaptı.

Türk, ''olayın detaylarına fazla girmek istemediğini, demokrasinin olmadığı bir ülkede, bu tür olayların daha önce de yaşandığını'' söyledi.

Türk, ''Demokrasiye ve halkların kardeşliğine vurulan darbe'' olarak nitelediği saldırıyı, ''Kürt halkının yanı sıra Türk halkının da yüreğinde ve beyninde mahkum ettiğini'' belirtti.

Saldırının ardından Zonguldak'tan Trabzon'a kadar bir çok insanın, aydının, sivil toplum örgütü temsilcisinin kendisini arayarak üzüntülerini dile getirdiğine işaret eden Türk, şunları kaydetti:

''Şimdi daha iyi anlıyoruz ki, ortak aklı ortaya koyduğumuzda, ülkemizin sorunlarına, başta Kürt sorununa ciddi bir yaklaşım gösterdiğimizde, gerçekten sevgiyle kucaklaşmayı esas aldığımız sürece, insanlarımız katkı sunarlar.

Bugün artık bütün siyasilerin bu bilinçle, bu ülkenin sorunlarına yaklaşmasını umut ediyorum, diliyorum. Biz burada bir bütünüz. Bin yıllık bir geçmiş var, birlikte yaşanmışlık var. Bu güzel kardeşliği sevgiye dönüştürecek bir duruşu artık göstermemiz lazım. Bundan umutluyum. Bunu istemeyenlere rağmen, demokrasi dışı güçlere rağmen biz bunu başarabiliriz.

'HERKESE SORUMLULUK DÜŞÜYOR'
Herkese büyük sorumluluk düşüyor. O yönelme karşısında lakayt davranan polise bile büyük sorumluluk düşüyor. Siyasilere büyük sorumluluk düşüyor. Halka, insanlarımıza sorumluluk düşüyor. İnanıyorum ki, bir söz var, 'Bir musibet bazen çok hayırlı şeyler getirir' Böyle olayların yaşanmamasını diliyorum.

Ama önemli olan, bütün yaşananlardan ders çıkarmamız, geleceği kardeşçe, birlikte örecek, bunu birlikte gerçekleştirecek ortak duruşu, mantığı, ortaya koymamızdır. Bu konuda herkesten tekrar tekrar duyarlılık bekliyorum.''

DEMOKRASİ MÜCADELESİ
Ahmet Türk, olayın ardından yalnız olmadıklarını gördüğünü ifade ederek, ''Demek ki mücadele demokrasi mücadelesi, insanlık mücadelesidir. Biz bu mücadeleyi büyütmeliyiz'' diye konuştu.

'TEPKİ DEMOKRASİ İÇİNDE KALSIN'
Yaşadığı saldırıya tepkiler geliştiğine dikkati çeken Türk, ''Elbette, insanlar demokratik tepkilerini gösterebilmeli, yanlışı protesto edebilmelidir. Tepkilerin demokratik boyutlarda kalması için herkesin titizlikle davranması gerekir. Tepkilerin gerçekten demokratik tepki noktasında kalması çok önemlidir'' dedi.

Türk, özgür ve demokratik bir gelecek için çaba harcadıklarını, her zaman o duruşu göstereceklerini kaydetti.

'İYİYİM'
Tedavi gördüğü süre içinde yardımcı olan hastane personeline ve bu süreçte kendisini arayan, ziyaret eden herkese teşekkürlerini de ileten Türk, ''Sağlığınız nasıl?'' sorusunu, ''iyi'' diye yanıtladı.

'FAİL ÖNEMLİ DEĞİL'
Ahmet Türk, olayın failinin tutuklandığını hatırlatan bir başka gazeteciye, ''Faili önemsemiyorum, geleceği önemsiyorum'' karşılığını verdi.

Yumruklu saldırının ardından bazı illerde çıkan olayları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise Türk, ''Özellikle bunu herkesten rica ediyorum. Elbette tepkiler olacak ama demokratik boyutlar içinde kalması çok önemli'' yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...