Türk profesöre İsviçre'den ödül

İTÜ'de gerçekleşen Malzeme ve Yapıların Hasarsız İncelenmesi Uluslararası Sempozyumu'na uluslararası katılım oldukça yüksek gerçekleşti.

Haberler 19.05.2011 - 18:15

Türk profesöre İsviçre'den ödül

Malzeme ve Yapıların Hasarsız İncelenmesi Uluslararası Sempozyumu (NDTMS-2011) İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Kültür Üniversitesi Kurucu Onursal Başkanı İnş. Yük. Müh. Fahamettin Akıngüç, Atılım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan U. Akay, dünyanın dört bir yanından gelen uzman, araştırmacı ve uygulamacıların geniş katılımı ile başladı.

Sempozyum sonunda NDTMS-2011 Düzenleme Kurulu Başkanı İTÜ İnşaat Fakültesi Mezunu MIT Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oral Büyüköztürk’e İsviçre Hükümeti'nin Üniversite ve Ulusal Bilimsel Laboratuarları tarafından, “Mirko Ros Altın Madalyası” verildi. Bu madalya mühendislik bilimlerine önemli katkısı olanlara ve İsviçre araştırma laboratuarlarını etkilemiş kimselere verilen en yüksek seviyedeki bir ödül.

Uluslararası İnşaat Malzeme, Sistem ve Yapı Laboratuarları ve Uzmanları Birliği (RILEM) ile ortak yapılan ve Amerikan Hasarsız Test Birliği (ASNT) tarafından sponsor desteği verilen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT, A.B.D.), BAM (Almanya), Edinburgh Üniversitesi (B.K.), Stuttgart Üniversitesi (Almanya), Münih Teknik Üniversitesi (Almanya), Milan Politeknik (İtalya) gibi birçok prestijli akademik ve araştırma kurumunun bilimsel desteği ile gerçekleşen sempozyumda 36 ülkeden toplam 473 yazarın katkı verdiği 175 makale sunuldu.

Sempozyumun açılışında konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin’in böylesine çok uluslu ve geniş katılımlı bir sempozyumun derin tarihi, zengin kültürü ve Avrupa ile Asya’yı bağlayan eşsiz konumu ile bir dünya şehri olan İstanbul’da ve İTÜ’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Prof. Dr. Oral Büyüköztürk (MIT, Başkan), Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir (İTÜ), Doç. Dr. Yılmaz Akkaya (İTÜ) ve Y. Doç. Dr. Oğuz Güneş (Atılım Üniversitesi) yönetiminde yürütülen sempozyum, malzeme bilimi ve sürekli ortamlar mekaniğine katkıları yanında malzeme ve yapılar için hasarsız inceleme metotları geliştirilmesine dayanak teşkil eden temel çalışmaları nedeniyle İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Cengiz Dökmeci’ye ithaf edildi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin’e Kültür Üniversitesi Kurucu Onursal Başkanı Fahamettin Akıngüç,’e Atılım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan U. Akay’a, Prof. Dr. M. Cengiz Dökmeci ve sempozyumu destekleyen kuruluşlara düzenleyici kurul tarafından plaket takdim edildi.

Sempozyumda, yapı ve malzeme karakterizasyonu için NDT metotları; malzeme ve özelliklerinin belirlenmesi için NDT; metalik malzemelerin nitelendirilmesi için NDT; metal ve kompozitlerin hasarsız incelenmesi; NDT amaçlı teorik modelleme ve simülasyon çalışmaları; inşaat mühendisliği yapılarında NDT uygulamaları; geoteknik ve jeofizik NDT uygulamaları; yapı sağlığı izleme; tarihi yapı ve anıtların NDT ve değerlendirmesi; NDT planlama, uygulama, güvenirlik, standart ve yönetmelikleri gibi konular da ele alındı.

Sayfa Yükleniyor...