''Türkiye bu insanlara 'gelmeyin' deme durumunda değil''

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "3 milyon göçmenle karşı karşıya kaldık ama Türkiye, bu insanlara 'gelmeyin' deme durumunda değil. Yoksa bu insanların tamamına yakını ölüme terk edilmiş olur" dedi.

Anadolu Ajansı 07.02.2016 - 12:12

''Türkiye bu insanlara 'gelmeyin' deme durumunda değil''

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin, Iraklılar dahil edildiğinde yaklaşık 3 milyon göçmenle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Türkiye'ye gelen sığınmacıların gidecek başka yerleri bulunmadığını ifade eden Kurtulmuş, şöyle konuştu:

Ya bombardımanlar altında orada ölecekler, bunu bütün dünyanın seyrettiği gibi Türkiye de seyrederek bu zulme katkı verecek ya da sınırlarımızı açarak bu insanları kabul edeceğiz. Şu anda onu yapıyoruz. Şu anda bir kısmı içeri giriyor bir kısmı sınırların dışında her türlü insani destek verilerek orada tutulmaya çalışılıyor. Türkiye, bu insanlara 'gelmeyin' deme durumunda değil. Böyle bir şansımız yok. Yoksa bu insanların tamamına yakını ölüme terk edilmiş olur."

"SURİYE'NİN BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ"

Türkiye'nin, Suriye'nin bir arada kalmasını savunan ülkeler arasında yer aldığına dikkati çeken Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Suriye'nin, şu anda lime lime parçalanmış olan Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız. Hatta açıkça söyleyebiliriz ki belki bölgedeki güçler arasında sadece Türkiye, Suriye'nin bütünüyle bir arada kalmasını savunan ülkelerden birisidir. Yani orada bir bölge, Nusayri bölge olsun, bir bölge Kürt bölgesi olsun, bir bölge Arap bölgesi olsun gibi bir ayrıma asla rıza göstermeyiz. Bunun Suriye'nin geleceği için de bölgenin geleceği için de çok büyük bir felaket olduğunu, büyük bir tartışma, çatışma ortamını devam ettireceğini biliyoruz. Dolayısıyla biz Suriye'nin bütünlüğünden yanayız, Irak'ın bütünlüğünden yana olduğumuz gibi. Bizim tercihimiz budur."

Sayfa Yükleniyor...