Türkiye'den Çin'e Uygur telefonu

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Çin Dışişleri Bakanı'nı arayarak bölgeden gelen görüntülere Türkiye'den yükselen tepkiyi aktardı.

12.07.2009 - 17:02

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Çin Dışişleri Bakanı Yang Jiechi ile telefonla 1 saat 10 dakika görüştü.

Davutoğlu, Çin'li Bakan'a Türkiye'nin olaylarla ilgili hassasiyetini ve beklentilerini açık bir şekilde aktararak, bölgeden yansıyan görüntülerin kamuoyunda oluşturduğu tepkiyi dile getirdi.

Uygur halkının Çin-Türkiye ilişkilerinde bir dostluk köprüsü olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye'nin konuya insan hakları perspektifinden yaklaştığının da altını çizdi.

Türkiye'nin Çin'in iç işlerine karışma niyetinin olmadığını ve Çin'in toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu ifade eden Davutoğlu, olaylarla ilgili soruşturmanın ivedilik ve şeffaflıkla sonuçlandırılmasının Çin'i güçlendireceğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türk basın mensuplarının, olayların vuku bulduğu yerlerin gezilmesi amacıyla Çin'e davet edilmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Yang'ın ise Türkiye-Çin ilişkilerinin stratejik boyut taşıdığını ve Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiğini söylediği öğrenildi. Yang, ilişkilerin gelişmesi için kendisinin de katkıda bulunmak istediğini belirterek, sadece Uygurların değil tüm Çin halkının Türkiye'nin dostu olduğunu vurguladı.

Çinli bakan, bölgede sükunetin sağlandığını, suçluların etnik ayrım gözetmeksizin yargı önüne çıkarılacağını ve Uygurların da Çin'in eşit haklara sahip vatandaşları olduğunu ifade etti.

İki bakan da, görüşmede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çin'e yaptığı ziyaretin oluşturduğu olumlu havanın ve ilişkilerin bu çerçevede sürmesinin öneminin altını çizdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...