Türkiye’nin ilk lisanslı LOL eSpor Turnuvası sona erdi

LOL 2014 Kış Mevsimi Finali’nin Şampiyonu, HWA karşısında 3-0’lık bir skorla Dark Passage oldu.

04.02.2014 - 14:44

Türkiye’nin ilk lisanslı LOL eSpor Turnuvası sona erdi

League of Legends 2014 Sezonu Şampiyonluk Ligi Kış Mevsimi Finalleri hafta sonunda İstanbul’da gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl dönemsel finallerin ardından Türkiye Büyük Finali Maçka Küçükçiftlik Park’ta düzenlenmişti ve Dark Passage ekibi sezonun şampiyonu olmuştu. Yine geçen yıl düzenlenen KST ile birlikte başlayan bir seri vardı Dark Passage için. Tam 1 yıldır online arenanın yıkılmaz kalesi konumunda. Fakat bu durumun asla yenilmeyecekleri anlamına gelmediğini, geçen sezon ülkemizdeki maçlarda görmüştük. Yurt dışında alınan galibiyetlerin ve malubiyetlerin muhasebesini yapmadan sadece ülke içerisindeki performansı ve diğer takımların değerlendirmesini yapacağız.

Dünden bu güne varlığını sürdüren büyük takım klasmanında DP, HWA, TT, ANT, ZONE ve bu isimlerin ikinci takımları yer alıyordu. Kulüp olarak baktığımızda ana takım ve ikinci takımlarda oldukça başarılı işler gördük 1 yıl içerisinde. Bu sene değişen bir sistem vardı. Takımlar final maçlarına turnuva usülü girmenin yanında, daha önceden de bir lig sistemine ve sıralamaya tabi tutuluyorlardı. Bu yeni sistem turnuva heyecanını ve hırsını arttırmakla birlikte finale gelen takımların daha önceden kendilerini tartmasını, açıklarını yakalamasını sağlıyordu.

Ayrıca bildiğimiz Best of 3 (3 maçın 2’sini alanın bir üst tura geçtiği) sistemle birleşen bir seri başı uygulaması da bize futbol müsabakalarını oyun tabanında hatırlatan güzel bir izlenim olmuştu. Ne de olsa eSpor ve müsabaka yapısı olarak League of Legends, kitlenin mücadele ruhunu en iyi şekilde yakalamasını istediği bir bilgisayar oyunuydu.

Zaman geldi çattı ve 1-2 Şubat 2014’de Bostancı Gösteri Merkezi kapılarını oyunseverlere ve biz basına açtı. Güzel oluşturulmuş bir sahne, iyi bir yerleşim planı ve görsel açıdan zengin bir alan bizleri bekliyordu. Uzun süredir birbirlerini tanıyan takımlar maçların başlamasıyla izleyicilere güzel dakikalar yaşattılar.

FİNAL BÜYÜK ÇEKİŞMEYE SAHNE OLDU
Akıllarımızda kalan Team Turquality (TT) takımının destek oyuncusu Onur “Zergsting” Ünalan’ın muhteşem hareketleriydi. Bir destek rolü oyuncusu olarak üzerine düşeni çok iyi yaptı. Aynı şekilde AWH takımının Orta Koridor oyuncusu Yasin “ReostA” Es de harika işler çıkarttı turnuva içerisinde. İzlerken keyif aldığımız güzel hareketler eSpor anlayışının doğasında var. Oyunun Takım / Birey anlayışı arasında gidip gelmesi ise genel mizaca bakıyor. Bazı takımları bazı maçlarda bireysel oyun gücü taşırken, genele baktığımızda eğer yetenekli 1-2 oyuncu üzerinden yürüyen bir takımınız yoksa, bu sizi tamamen konvansiyonel oyun anlayışına yönlendiriyor. Bütün takımın birbirine kenetlenip oyunu taşıdğı yapıyı önümüze getiriyor.

Finale kalan 2 takıma baktığımızda, Dark Passage hem bireysel hem konvansiyonel oyun anlayışını rakibinin karşısına koyan bir takım. Yeri geliyor Koray “Naru” Bıçak’ın muhteşem oyunları maça damga vuruyor, Yeri geliyor takımın saldırı gücü taşıyıcısı Anıl "Holyphoenix" Işık’ın muhteşem hareketlerini izliyoruz.

Bu noktada Asım Cihat " fabulous " Karakaya’yı asla es geçemeyiz, DP ve Bireysellik kavramında oldukça ünlü Pentakill’lere imza atan bir oyuncudur kendisi.

DP oyuncularının bireysel olarak güçlü olmalarından ötürü yaptıkları bazı açıklamalarda hayran kitlesi ile çeşitli sorunlar oluşsa da, bu o oyuncuların Türkiye şartlarında iyi oyuncular olduklarını değiştirmiyor. Maç içerisinde işi şova dönüştüren, tam manasıyla “show business” kalıbına uyarlayan oyuncular izleyenleri çıldırtmayı başarıyorlar.

Şu gerçeği de unutmamak lazım, oyun içerisinde kontrolü yüksek ve iyi oyuncular bir noktadan sonra oyundan sıkılıp, “oyunu fırlatmak” dediğimiz, oyunu uzatarak rakibin biraz güçlenmesine izin verme aşamasına geçerek şovun bir parçası olarak rakibi de bu işin içine katabiliyorlar. Seyir zevkini arttıran bu durum eğer oyun kontrolü olmayan oyuncular tarafından yapılırsa bir anda maçın kayıp karşı takıma gitmesine sebep olabiliyor.

Bu takıma karşılık HWA’nın yeni sezonla birlikte daha hırslı daha güçlü olmayı düşündüğü bir gerçekti. Özellikle MSI’ı yeni dönemde sponsorları olarak alması ve ilerleme noktasında büyük adımlar atacağının da bir sinyaliydi. Final maçına gelmiş iki büyük takımdan biri olarak iyi oynamak ve kazanmayı, geçen yılın KST’sinin rövanşı niteliğindeki bu maçı almaları gerekiyordu. Olmadı, istenen arzulu baskılı oyun DP karşısında bir noktaya kadar sonuç verdi ve devamında DP kazanmayı bildi. 5 maçın 3’ünü alanın turnuvanın şampiyonu olduğu yapıdan DP şampiyonluk unvanıyla çıktı.

Bir buçuk yıldır bu arenayı takip eden bir espor yazarı olarak DP’nin oyun anlayışına yaklaşan bir avuç takım olduğunu görmek beni hem üzüyor hem de sevindiriyor. DP’nin oyun stili yurt dışındaki maçları odaklayan ama bu süreçte de yurtdışı taktiklerini yurt içinde uyguladıkları bir durumda. İyi bir kimyası var ve bu o takımı yurtdışı için favori kılıyor fakat arkadan gelen oyuncuları ve takımları gördüğümüzde, sanırım önümüzdeki 3 ile 6 aylık periyotta DP’a karşı tutunmayı değil yenmeyi başaran takımlarımız oluşacaktır. Bu durum da espor arenasında rekabetin getireceği güzel ortamı, tekelleşmeden uzak, bütün takımların yararına bir şekle sokacaktır diye düşünüyorum.

Bir sonraki turnuvada görüşmek üzere…

İlker “RazoRBlades” Karaş

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...