Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından milli mücadelede, kağnılarla İnebolu'dan Ankara'ya cephane taşımada kullanılan ''İstiklal Yolu'' sit alanı olarak tescil edildi.

Bu önemli yol güzergahı, Türkiye'de ilk defa sit alanı olarak tescil edilme ayrıcalığı kazandı.

İnebolu Türk Ocağı'ndan başlayıp Küre ve Devrekani üzerinden Kastamonu'ya kadar uzanan 95 kilometrelik güzergaha, Kastamonu Valiliği tarafından yön levhaları ve kilometre taşları yerleştirildi.

Yolun tescillenmesinden mutluluk duyduğunu belirten Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, ''Bu kararla, Kastamonu'nun Kurtuluş Savaşı'nda üstlendiği fedakarlık ve büyük rol tescillendi'' dedi.

Bektaş, bu karardan sonra İstiklal Yolu'nun tanıtımına yönelik çalışmaların artacağını söyledi.İstiklal Yolu, İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara'ya uzanıyor. Kurtuluş Savaşı boyunca İnebolu'ya deniz yoluyla gelen cephane, kağnılarla 340 kilometrelik yoldan cepheye ulaştırıldı.

İnebolu açıklarına gemilerle gelen cephane ve silahlar kayıklarla İnebolu'ya taşındı. Kastamonulu kadınlar tarafından da zor kış şartlarında cepheye ulaştırıldı.