Üskül: Kayıp Tolga’nın annesi ilgisiz

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, kayıp Tolga Baykal Ceylan’ın "faili meçhul" olmadığını söyledi. Annesinin konuyla ilgilenmediğini belirten Üskül, “Bizi arayıp sormadı” dedi.

Anadolu Ajansı 08.04.2011 - 12:45

Üskül: Kayıp Tolga’nın annesi ilgisiz

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, düzenlediği basın toplantısında, Tolga Baykal Ceylan'ın kaybolmasıyla ilgili oluşturulan alt komisyon çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Üskül, Ceylan'ın İğneada'da kimlik sorgusunun ardından bir daha jandarma karakoluna gitmediğini, jandarma ile bir daha ilişkisinin olmadığını tespit etiklerini bildirdi.

''Kanaatimizce Tolga Baykal Ceylan gözaltında kaybolan bir kişi değildir'' diyen Üskül, şunları söyledi: ''Çünkü gözaltına alınmamıştır, karakola götürülmemiştir, ifadesine başvurulmamıştır, nezarete konulmamıştır. Karakol kayıtları incelendiğinde ve tüm tanıkların ifadesi dikkate alındığında, bu çok açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Ceylan'ın kaybolmasını 'faili meçhul' olarak değerlendirmek de mümkün değildir. Bu anlamda kaybolmuş bir kişi değildir. Bir asayiş sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Şu anda kayıptır, doğru ama bunun herhangi bir siyasi yönü yoktur ya da güvenlik görevlileriyle ilişkileri sonucunda ortaya çıkmış bir kaybolma olmadığı konusunda net bir kanaatimiz var.''

Üskül, araştırmanın sonuçlanmadığını, bekledikleri bazı bilgiler olduğunu, Demirköy Cumhuriyet Savcılığının da önemli sayılabilecek bazı konularda çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü bildirdi.

BOĞULDU MU?
Daha sonra soruları yanıtlayan Üskül, Ceylan'ın denize açıldığı ve denizde kaza sonucu boğulduğuna ilişkin ellerinde bilgi olmadığını ifade ederek, ''Genellikle bu tür boğulma olayı olduğunda cesedin en geç bir hafta içinde ortaya çıktığı belirtiliyor. 'Boğulmuştur' deme imkanına sahip değiliz'' diye konuştu.

Bir soru üzerine, Ceylan'ın yurt dışına çıkmış olmasının da bir ihtimal olduğunu ifade eden Üskül, bu ihtimali düşünerek Demirköy Cumhuriyet Savcılığının Ceylan'ın yurtdışında aranması için emniyetle irtibata geçtiğini kaydetti.

‘BULGARİSTAN’A GEÇMİŞ OLABİLİR’
Üskül, ''Bulgaristan'a geçmiş olabilir. Geçmişse orada mıdır, oradan başka yerlere geçmiş midir? Bu konuda araştırmaların yapılması gerekir'' dedi.

Ceylan'ın ıslak elbiselerinin bulunduğunun anımsatılması üzerine Üskül, o günlerde havanın yağışlı olduğunu, deniz suyu ile ıslanmamış da olabileceğini kaydetti.

Üskül, şunları söyledi:

''Ceylan'ı en son muhtemelen 10 ya da 11 Ağustos'ta deniz kenarında bir çoban görüyor ve o sırada hava yağışlı. 16 Ağustos'ta da bir köylü kayığının kaybolduğunu jandarmaya bildiriyor. Kayığın bulunduğu yerde Ceylan'ın çamaşırlarını buluyor. Bu çamaşırların Ceylan'a ait olduğu tespit edildi. Ne olmuştur, bilemiyoruz. Bir teori; belki kayığı aldı, hava o sırada yağışlı olduğu için ıslanmıştı, elinde bir poşet vardı ve poşette başka giysiler vardı. Islak giysileri bıraktı kuruları giydi ve açıldı. Kayığın bulunduğu yerden Bulgaristan'a 1 ya da 1,5 saatte kürek çekerek geçmek mümkün.''

ANNESİ BİZİ ARAYIP SORMADI’
Tolga'nın İğneada'ya gitmeden dedesinden 300 lira alıp ''yurt dışına gitmek istediğini'' söylediğini aktaran Üskül, ''Herkesin söylediği, Tolga yurtdışına geçmek istediğini belirten bir kişi. İğneada'da da karşılaştıklarına Bulgaristan'a nasıl geçileceği konusunda sorular soruyor'' diye konuştu.

Ancak ''yurtdışına gitmiştir'' denilebilecek kanıtların ortada olmadığını ifade eden Üskül, ''İlginçtir, biz epey süredir konu üzerinde çalışıyoruz, annesi hiç bizi arayıp 'ne yaptınız, hangi noktaya geldiniz?' diye sormadı. Konuyla ilgilenmiyor. En azından bizim çalışmalarımızla ilgilenmiyor. Nedenini bilmiyoruz'' dedi.

''Annenin oğluyla iletişime geçtiğini mi düşünüyorsunuz?'' sorusuna ise Üskül, ''Bilemem'' karşılığını verdi.

Üskül, Cemil Kırbayır olayıyla ilgili büyük olasılıkla gelecek hafta ayrıntılı bir açıklama yapacaklarını bildirdi.

ÇARKIN'IN DİNLENİLMESİ TALEBİ
Komisyon üyesi CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin ve diğer CHP'li üyelerin Ayhan Çarkın ile ilgili alt komisyon kurulması için talebi olduğunun anımsatılması üzerine Üskül, ''Ahmet Ersin sık sık dilekçelerle komisyonumuza başvurur, bunu size iletir, haber yapar ve işi orada bitirir, takip etmez'' dedi.

''Bu saatten sonra komisyonun toplanma ihtimali yok'' diyen Üskül, ''Onun için önemli olan komisyonla ilgili olarak bu tür olayları gündeme getirip haber olmaktır. Zafer Üskül'ü eleştirmek, sataşmak eğer bazı CHP'lilere prim getiriyorsa benim açımdan bir sakıncası yok'' ifadesini kullandı.

51 rapor yayınladıklarını, bunlardan sadece üçünde Ersin'in imzası olduğunu dile getiren Üskül, ''Onun derdi alt komisyon kurulması ve bir araştırma yapılması değil. Bunu ortaya atarak haber olmaktır'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...