Uzay oteline rezervasyon başladı

İlk uzay oteli, müşterilerini 2012 yılında ağırlamaya hazırlanıyor. Üç geceliği 6.5 milyon lira olan otelde kalmak için şu ana dek 43 kişi başvurdu.

07.11.2009 - 15:15

Uzay oteline rezervasyon başladı

Barcelona merkezli bir şirket olan Galactic Suite Ltd şirketi, otelin ve misafirlerin yolculuğuna başlayacağı uzay üssünün yapımına devam ediyor. Üssün 2012'de tamamlanması bekleniyor. Şirket, şimdiden rezervasyonları almaya başladı.

Otelin üç gecelik fiyatı ise 4.4 milyon dolar (6.5 milyon TL). Şu ana kadar 43 kişi rezervasyon yaptırdı.

200 kişiden fazla kişi de bilgi almak amacıyla şirkete başvurdu.

Projeye göre; Uzay'da üç gece tatil yapacak müşterilere ilk olarak tropik bir adada 12 günlük eğitim verilecek.

Bir günlük süre içinde güneşin doğuşuna 15 defa tanık olacak olan müşteriler dünyanın etrafında her 80 dakikada bir tur atacaklar.

Giydikleri cırt cırtlı kıyafetler sayesinde bölmeleri arasında emekleyerek hareket edebilecek ve yerçekimsiz ortamın tadını çıkartabilecekler.

Galactic Suite müşterilerini, Rus yapımı roketlerle atmosferin 450 km üzerinde saatte 30 bin km hızla hareket eden kapsüllere yollayacak

'ÇOCUKLARIMIZ UZAYDA TATİL YAPACAK'
Şirketin eski bir uzay havacılık mühendisi olan CEO’su Xaiver Claramunt, gerçekleştirilecek olan proje ile uzay sanayisinin önünün açılacağını ve yakın gelecekte uzay turizminin gelişeceğine inandığını söyledi.

Claramunt, “15 sene içinde çocuklarınızın hafta sonunu uzayda tatil yaparak geçirebileceğini düşünün” dedi.

Zaman çizelgesine uyulamıyacğı konusnda gelen eleştireleri ise katılmadığını belirten Claramunt, projenin şimdiden bir "uzaysever" tarafından 3 milyar dolarlık bir bağış yapılığını da ekledi.

REKABET KIZIŞIYOR
Diğer bir uzay turizmine yönelik şirket İngiliz Virgin Galactic inşa edilecek olan ilk tesis Spaceport Amerika, ABD’nin New Mexico eyaletinde yükselmeye başladı.

Yörünge altı uzay uçuşları için müşterilerden her sefer için 200 bin dolar alacak.

Virgin Galactic şirketi de şu ana kadar 300 kişinin rezervasyon yaparak, tüm ödemeleri yaptığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...