'Uzlaşmacı ortam bozulmaya başladı'

Economist dergisi, bu haftaki sayısında Van'da yaşanan yıkıcı deprem sonrasında güçlü bir dayanışma sergilendiğini, ancak çatışmaların sürdüğünü yazıyor.

28.10.2011 - 07:47

'Uzlaşmacı ortam bozulmaya başladı'

"Hükümetin afete yanıtı çabuk ve etkindi ama Başbakan Erdoğan, çadır sıkıntısının binlerce kurbanı soğuk ve yağmura maruz bıraktığını da kabul etti" diyen Economist, İran sınırında dağlık ve yoksul bir bölge diye nitelediği Van'da uzlaşmacı ortamın bozulmaya başladığına işaret ediyor.

Van'ın PKK'nın güçlü kalelerinden olduğunu belirten ve Van Belediyesi'ni elinde tutan BDP'nin de PKK sempatisini gizlemediğini yazan dergi, iktidar partisiyle Kürt yanlısı BDP'nin birbirlerini, yardım çabalarını siyasi kazanç için kullanmaya çalışmakla suçladıklarına dikkat çekiyor.

Economist, PKK'nın son aylarda saldırılarını yoğunlaştırdığını, geçen hafta Hakkari'de 24 askeri öldürmesine ise hükümetin, Kuzey Irak'taki PKK üslerine karşı hava saldırılarıyla karşılık verdiğini ifade ediyor ve şöyle devam ediyor:

"Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 17 Ağustos'tan bu yana 270 isyancının öldürüldüğünü söylüyor. Ancak ordunun performansı konusundaki şüpheler de artıyor.

"Amerika 2007'den bu yana PKK'nın Irak içindeki hareketlerine ilişkin gerçek zamanlı istihbarat sağlıyor. Türkiye Amerikalı dostlarından daha fazlasını istiyor, buna Kobra saldırı helikopterleriyle silahlı Reaper insansız uçakları dahil.

Ancak son dönemde Başbakan Erdoğan'ın İsrail'e karşı tehditlerinin askeri yardımı onaylaması şart olan Amerikan Kongresi'ni sinirlendirdiğine dikkat çeken dergi, bir Batılı yetkilinin "Kongre, bu yardımların Hamas'a yardım etmekte kullanılmayacağından emin olmak istiyor" şeklindeki sözlerini aktarıyor.

"Askeri gelişmelerin, hükümetin Kürt sorununa reform yoluyla çözüm bulma çabalarında bir değişikliğe" işaret ettiğini yazan Ekonomist, bunu BDP ve Kürtlere yönelik saldırıların takip ettiğini, hatta kimilerinin depremin Kürtlere "ilahi ceza" olduğunu söyleyerek sevindiğini belirtiyor ama başbakan Erdoğan'ın parti grup toplantısında ırkı anlayışı lanetli kabul ettiğini söylediğini de vurguluyor.

Makale şu sözlerle tamamlanıyor:

"Erdoğan konuşurken Türk savaş uçakları Irak içindeki PKK üslerini bombalamayı sürdürdü. Bir gün önce Van'da isyancılar zırhlı araca saldırarak dört Türk askerini yaraladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...