İstanbul Valisi Muammer Güler, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte, kentte yaşananlara ilişkin basın toplantısı düzenledi

Güler, "Taksim'de yapılan kutlamalarda, yaptığımız planların büyük ölçüde gerçekleştiğini gördük. Şunu söyleyebilirim ki; sendikalarla makulde buluşulmuştur. 1 Mayıs amacına ulaşmıştır. Yasadışı örgüt pankartının Taksim Anıtı'na asılması engellenmiştir" dedi.

Sözlerine "Ancak belirli illegal örgütler ve marjinal gruplar açısından da makul görüntüler ortaya çıkmamıştır" sözleriyle devam eden Güler, "1 Mayıs'ı sabote etmek isteyen grupların polise yaptıkları da dikkate alınmalı; bu anlamda bir mukayese yapacak ortam da oluştu" şeklinde konuştu.

108 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Güler, şunları söyledi: "Polise geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl çelik bilyelerle de saldırıldı. Ayrıca her zamanki gibi taş, sopa ve molotofkokteylleriyle polise saldırılmıştır ve kaldırım taşları sökülmüştür. Bazı ev ve işyerlerine de saldırı gerçekleşmiştir. 29'u kadın 108 kişi gözaltına alındı, 21 polis yaralandı. Bir polisin eli, bir polisin de ayağı kırıldı. İstanbul genelinde 25 bin polis görev yaptı."

Türk-İş ve Hak-İş'in kendilerini arayarak teşekkür ettiğini belirten Güler, "Önümüzdeki yıllarda daha farklı kutlamalar yapılabilir. Sadece Taksim'e endeksli bir emek ve dayanışma günü gerçek anlamından uzak olacaktır" dedi.

"TAKSİM HER KUTLAMAYA AÇILIRSA..."
Askeri yetkililere, istihbarat servislerine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na teşekkür eden Vali Güler, Taksim'de ısrar etmenin gereği olmadığını ve bu yıl uzun süredir beklenen bir tablonun ortaya çıktığını dile getirerek, "Taksim her kutlamaya tahsis edilirse genel hayat olumsuz etkilenir. Senede 50-60 kutlama olursa turizm, sağlık, ulaşım merkezi olması nedeniyle sıkıntılar yaşanır. Bugün makul sayıda bir katılım olmasına rağmen hayat akışını ne kadar etkilediğini gördük. Taksim'de geçmişte yaşanan olumsuz olayların anılması mutlaka bir ihtiyaçtır ve o da Kazancı Yokuşu'nda giderilmiş; çelenkler koyulmuştur. Bu konudaki talepler de giderilmiştir" dedi.

"GEÇMİŞ YILLARDAN FARKLIYDI"
Güler, kutlamalar çerçevesinde alınan önlemlerin ortadan kaldırıldığını ve hayatın normale döndüğünü belirtti: "İstanbul olarak, geçmiş yıllara oranla kötü olayların yaşanmadığı, olumsuz görüntülerin sergilenmediği 1 Mayıs yaşadık.

Olumsuz olaylarla ilgili olarak kanuni gereklilik yerine getirilecektir. Polisimizin, kendisine saldırılmadığı sürece zor kullanmayacağını söylemiştik ve bu konuda büyük bir hassasiyet gösterilmiştir. Son ana kadar kuvvet kullanımında sabretmiştir. Çok az yerde gaz kullanımına gidilmiştir. Mutabakat esasına göre kutlamalara gelenlere zor kullanımı olmamıştır. Birçok kişinin alana sokulmadığı yönünde bazı ifadeler kullanılmıştır. Daha önce geniş kapsamlı bir katılım olmayacağı yönünde mutabakat sağlandığı için böyle bir beklentinin karşılanması zaten mümkün değildi. Tüm bu çerçevede çalışma arkadaşlarımızın tutumları takdire değerdir."

"YENİ ALANLARA İHTİYAÇ VAR"
İstanbul için gelecek yıllarda daha farklı bir kutlama ortamının yaratılabileceğini ifade eden Güler, "Resmi tatil olduğu için ilgili bakanlıkların kutlama prosedörünü gündeme getirecektir" dedi ve "Emek kuruluşlarıyla beraber belki hep beraber daha geniş alanlarda bu kutlamalar gerçekleştirilir. İstanbul'un yeni kutlama alanlarına ihtiyacı olduğu açık olarak ortadadır" ifadelerini kullandı.

Vali Muammer Güler, toplantının kalan bölümünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı...

SORULAR
Basın mensuplarının, Ergenekon soruşturması kapsamında Silivri'de yapılan kazıya ilişkin soruları üzerine de Vali Güler, ''Yetkili savcıların talimatıyla polis ve jandarmanın müşterek çalışması oldu. Şu anda elde edilmiş herhangi bir malzeme yok'' dedi.

Öte yandan, basın toplantısının yapıldığı salonda, polisin olaylar sırasında ele geçirdiği malzemeler de sergilendi.

Sergilenen malzemeler arasında polise atılan parke taşları, molotofkokteylleri, bilyeler, 21 adet sapan, çok sayıda sopa ve yasa dışı örgüt flamaları yer aldı.

Vali Güler, açıklamanın yapıldığı yerde sergilenen gaz maskelerini soran gazetecilere, örgütlerin ne kadar hazırlık içinde olduğunu göstermek amacıyla getirdiklerini söyledi.