Yahoo Google’a arka çıktı

Çin'deki sansür ve saldırılardan yakınan Google'a en yakın rakibi Yahoo'dan destek geldi.

Haberler 18.01.2010 - 10:58

Yahoo Google’a arka çıktı

Çin'de sansür ve e-posta hesaplarına siber saldırılardan şikayet ederek 'ülkeyi terketme' uyarısında bulunan Google'a önemli bir destek en yakın rakibi Yahoo'dan geldi.


Yahoo sözcüsü, "internette mahremiyet hakkının ihlalinin rahatsız edici bir durumdur ve buna karşı durmak gerekir" açıklaması yaptı. Yahoo’nun Çin’deki ortağı Alibaba Group ise firmaya kızarak açıklamayı ‘pervasız’ olarak niteledi. Yahoo’nun Yahoo China’da lisans karşılığı yüzde 39 hissesi bulunuyor.

Çin hükümeti, sansür ve siber saldırılardan şikayetçi Google’ın ülkeden çekilme tehdidi karşısında pek oralı olmamış, “herkes devletle işbirliği yapmak zorundadır” diyerek konuyu geçiştimişti. Ülkedeki siyasi muhaliflerin Gmail e-posta adresleri son zamanlarda çok karmaşık siber saldırılarla engelleniyor, Google arama sonuçları da artan oranda filtreleniyordu.

Google’ı destekleyen Yahoo’nun sözcüsü, kullanıcı bilgilerini ele geçirmeye yönelik sunuculara yapılan hiç bir saldırıyı her hangi bir nedenle maruz göremeyeceklerini belirtti. Sözcü, “kullanıcı mahremiyetinin ihlali, biz internet öncülerinin daima karşısında durması gereken bir şeydir” dedi.

Sayfa Yükleniyor...