Yargıtay'ın son kararı: Müebbet hapis

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Hizbullah ana davasında tahliye edilen örgütün yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 16 sanığa verilen müebbet hapis cezasını onadı.

26.01.2011 - 18:02

Yargıtay'ın son kararı: Müebbet hapis

Haftalardır süren Hizbullah tartışması Yargıtay'dan gelen haberle son buldu.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık ve sanık avukatlarının duruşmaya katılmaması nedeniyle temyiz istemini dosya üzerinden duruşmasız olarak karara bağladı ve Hizbullah ana davasında tahliye edilen örgütün yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 16 sanığa verilen müebbet hapis cezasını onadı.

26 gün geciken karar nedeniyle aralarında örgüt liderlerinin de bulunduğu 10 Hizbullah militanı şu an serbest.

Tahliye tartışmalarına yol açan Hizbullah ana davasında 10 yıldır beklenen karar çıktı.

Yasal değişiklik nedeniyle 10 Hizbullah üyesini tahliye eden Yargıtay 9. Ceza Dairesi, ilk temyiz duruşmasında verdiği jet kararla ceza yağdırdı.

Daire, 16' sı müebbet hapis cezasına çarptırılan 21 sanık hakkındaki kararı onadı. İki sanık hakkındaki 10 yıl hapis cezasını da bozan daire, 'örgüt üyeliğinden yargılanan bu sanıklar da ağırlaştırılmış müebbet hapis estemi ile yargılansın' dedi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, ''Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin mevcut anayasal düzenini silah zoruyla yıkarak, yerine şer'i esaslara dayalı İslam devleti kurmayı amaçlamak'' suçundan müebbet hapis cezası verdiği 16 sanık şöle:

Edip Gümüş, Cemal Tutar, Fuat Balca, Abdulkerim Kaya, Mehmet Varol, Mustafa İpek, Mahmut Demir, Kemal Gülşen, Sinan Yakut, Şeyhmus Kinay, Yusuf Begiç, Mehmet Veysi Özel, Rifat Demir, Mehmet Beşir Acar, Mehmet Tahir Ak ve Mehmet Garip Özer.

KARAR 26 GÜN ÖNCE ÇIKSAYDI...
Hizbullah ana davasında 160' ı cinayetle sonuçlanan 200’e yakın silahlı eylem ve bir çok faili meçhul olayla ilgili anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüsten yargılandılar.

Dava, yerel mahkemede 9.5 yıl sürdü. Yargılanan 21 sanıktan 16'sı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu kararın temyiz aşamasında tartışmalı tahliyeler geldi.

Tutukluluk süresine sınır getiren düzenlemeyi gerekçe gösteren Yargıtay aralarında örgüt liderlerinin de bulunduğu 10 yıldır tutuklu bulunan bir çok Hizbullah üyesini tahliye etti.

Yargıtay, Hizbullah zanılarının 10 yıl tutuklu kaldıkları gerekçesiyle tahliye etmiş, sanıkların karakollara gidip imza vermemesi üzerine yakalama kararı çıkartmıştı. Müebbet hapse mahkum olan zanlılar kayıplara karışmıştı.

Yerel mahkemede ve Yargıtay'daki temyiz sürecinde 10 yıldır tamamlanamayan karar 26 gün önce çıksaydı, ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olan 10 Hizbullah sanığı tahliye edilmeyecekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...