Yasa hangi çocukları serbest bırakacak?

Taş atan çocuklarla ilgili düzenlemenin ardından Meclis Adalet Komisyonu Başkanvekili, AK Partili Hakkı Köylü NTV’nin sorularını yanıtladı.

Haberler - NTV Haber 22.07.2010 - 13:41

Kamuoyunda ''taş atan çocuklar'' olarak bilinen çocuklarla ilgili düzenlemeleri de içeren tasarı Meclis'te yasalaştı.

Yasaya aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılan çocuklar, propaganda suçu işlese dahi terör suçlusu sayılmayacak, örgüt üyesi gibi cezalandırılmayacak.

Meclis Adalet Komisyonu Başkanvekili, AK Partili Hakkı Köylü yasayla ilgili olarak NTV’ye açıklamalarda bulundu.

Köylü, “Toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılan çocuklar, burada gösteri yürüyüşü derken bu taş attıkları yürüyüşlerden bahsediyorum yakalandıklarında örgüt üyesiymiş gibi yargılanmayacaklar. Ancak terör olaylarına karışmış, banka bombalamış, araba yakmış çocuklara bir ceza indirimi olamayacak. Bu yasa sadece toplantı ve gösteri yürüyüşüne karşı gelenleri kapsıyor” dedi.

Şu an hapiste bulunan 190 ila 200 çocuğun yasanın onaylanmasıyla serbest bırakılmayacağını belirten Köylü yasanın sadece gösterilere katılan çocukları kapsadığını belirtti.

Yasanın onaylanmasının ardından üç bin davanın da düşmesi bekleniyor.

Köylü yasadaki değişikliğin ardından toplantı ve gösteri yürüyüşüne karşı gelen çocukların en fazla bir ya da iki yıl hapis alacaklarını belirtti ve ekledi, “Bu sadece çocuklar için yapılan bir değişiklik.”

Sayfa Yükleniyor...