"Yaşam. Doğa. Sen. İlişkiyi kur"

WWF’in 50. yıl etkinlikleri kapsamındagerçekleştirdiği kısa film yarışmasının kazananları belli oldu.

09.12.2011 - 15:37

"Yaşam. Doğa. Sen. İlişkiyi kur"

“Yaşam.Doğa.Sen.İlişkiyi Kur” kısa film yarışmasının jüri ve halk ödülü olmak üzere iki kazananı bulunuyor. Jüri ödülünü alan Neil Losin ve Nathan Deppen’e ait “Koşucu” (The Runner) kısa filmi insan eliyle yapılmış bir dünya ile doğal yaşam arasındaki zıtlıkları konu alıyor. Halk ödülünün sahibi Myles Thompson ise“Yaşam.Doğa.Sen” (Life.Nature.You) isimli filminde doğayla ilişkinin insanın yakınındaki bir yerle veya ufak bir nesneyle başladığını anlatıyor.

Ödülü alan filmlerin gösterimi 8 Aralık 2011 tarihinde Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde gerçekleştirilen CMS Vatavaran Film Festivali’nde yapıldı.Kazanan yönetmenler ise 2012’de WWF için en az 10.000 Amerikan dolarıbütçeyle kısa filmler çekmeye hak kazanmış oldu.

WWF-TürkiyeGenel Müdürü Tolga Baştak; "WWF bu yarışmayla tüm dünyada insanların doğaya yeniden ve farklı bir açıdan bakmalarını sağladı. Böylece doğa koruma çalışmalarımızın temelinde yatan ‘insanın doğayla uyum içinde yaşaması’ düşüncesi de yaratıcı ve ilgi çekici kısa filmlerle hayat bulmuş oldu. Doğayla insan arasındaki karmaşık ancak bir o kadar da hassas olan bağın güçlenmesinde etkileyici görsel anlatımın önemi büyük.” dedi.Yarışmaya ülkemizden de ilginin yoğun olduğunu belirten Baştak “Doğa korumanın evrensel ve sınırları aşan boyutu bizi her geçen gün daha farklı sorunlarla karşı karşıya getiriyor. Yarışmaya katılan tüm filmler sayesinde pekçok insanı doğa koruma çalışmalarımıza ortak ettiğimize ve doğayla tekrar temas kurmalarını sağladığımıza inanıyor, katılan herkese teşekkür ediyoruz.”dedi.

WWF’in“Yaşam. Doğa. Sen. İlişkiyi Kur” kısa film yarışması yaratıcı yönetmenlere yaşamın doğa ve insanla olan bağlantısını iki dakikada anlatmaları için bir fırsat sunuyor. Bu yarışmayla WWF, doğal çevreye değer verme ve doğay ıkoruma konularında insanları harekete geçirmeyi amaçlıyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...