Yeni biyoyakıt adayı bakteri

Neredeyse her şeye dirençli Deinococcus radiodurans bakterisi, biyoyakıt üretimi konusunda bilim insanlarına esin kaynağı oldu.

09.02.2010 - 13:19

Yeni biyoyakıt adayı bakteri

Fransız biyoteknoloji şirketi Deinove'den bilim adamları, Deinococcus radiodurans adlı bakteri türünün çevreci yakıt üretiminde kullanıp kullanılamayacağını anlamak için araştırma yapıyor. Bilim adamlarına göre, biyoyakıt üretiminde şu an kullanılan Saccharomyces cerevisiae'nın (içki yapımı ve pişirmede kullanılan bir maya türü) yerini, biyoyakıt üretiminin etkinliğini artırmak için bu bakteri alabilir.

Bakteri türünün 3 bin suşunu (bir bakteri veya virüsun farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan grupları) toplayan bilim adamları, bunlardan yüksek sıcaklığa, asit değişimlerine ve alkole en fazla direnç gösterenleri belirlemek için kolları sıvadı.

Bilim adamları mantarın, organik maddenin doldurulduğu depoda sıcaklık 30 dereceyi geçtiğinde öldüğünü, ancak "çevreci yakıta dönüştürmenin" 45 derecenin üzerinde daha etkili olduğunu belirtti. Mantarın bitkisel alkole de dayanamadığına dikkati çeken araştırmacılar, ancak bu bakterilerin alkole ve ısıya çok dirençli olduğunu vurguladı.

Araştırmalar başarılı olursa, bakteri "biyoyakıt üretiminde rol almak için" fabrikaya gönderilecek.

Yunanca "korkunç tanecik" anlamına gelen deino ile kokkos sözcükleri ve Latince "radyasyondan kurtulan" anlamına gelen radius ve durare sözcüklerinden türetilen "Deinococcus radiodurans", en dayanıklı canlı olarak Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alıyor.

Konuya ilişkin makale, Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde yayımlandı.

Amerikalı bilim adamları, daha önce, genetik değişikliği kolay bir mikro organizma olan "Escherichia coli" adlı bakteriyi kullanarak, kimyasal işleme başvurmadan ikinci nesil biyoyakıt üretmeyi başarmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...