Kılıçdaroğlu: Yenikapı ruhu mağdur yaratmak değildir

CHP lideri Kılıçdaroğlu, darbe girişimi sonrasındaki görevden almaları eleştirdi ve "Yenikapı ruhu mağdur yaratmak değildir" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 04.10.2016 - 13:56 | Son Güncelleme : 04.10.2016 - 14:46

Kılıçdaroğlu: Yenikapı ruhu mağdur yaratmak değildir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"'nin dertlerini çözdük diyorlar, hangi dertleri çözdünüz? İşsizliği çözdünüz mü? Çocuklarınızın sorununu çözdünüz bunu biliyoruz. Onların bir eli yağda bir eli balda. Her anne ve baba evde bir işsiz varsa huzursuz. Kişi başına gelir arttı, doğru. İtiraz etmiyoruz ama peki borç? Borç da arttı. Tek başınıza yönetiyorsunuz 14 yıldır. Mazeret üretmeye hakkınız yok. Vatandaşın derdini çözdün çözdün. Çözmediysen vatandaşın tahammülü kalmadı. 

6 ayda 500'ün üzerinde şehidimiz var. Kim bunun sorumlusu. Terör örgütüyle masaya oturdular. Şehitlerin hesabını kim verecek. Şimdi de FETÖ terörü çıktı. Bunu yaratan kim? 14 yıldır iktidar olan sensin. 

Suriye'de akan kanın sorumlusu kim? İsrail ile kavga ettiler. Sonra tıpış tıpış gittiler İsrail'in her dediğinin altına imzayı bastılar. Açtığınız davaları geri çekin dediler, bunun için kanun çıkardılar. Bunu CHP yapsaydı ülkede kıyamet kopardı. Cuma namazları sonrası bütün camilerde eylem vardı. Memleketin itibarını İsrail'e 20 milyon dolara sattılar.

"CUMHURBAŞKANI BOŞ SIRALARA KONUŞMAMALI"

Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı BM'de boş sıralara konuşmamalı. Çünkü Türkiye Ortadoğu'nun en büyük ülkesi. Eğer o salon boşsa Türkiye'yi bu hale kim getirdi sorusunu sormamız gerekiyor.

"ŞEHİTLER ARASINDA AYRIM OLUR MU?"

14 yılın sonunda Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Darbenin ilacı baskıcı bir yönetimdir. 240 şehidimiz oldu bunun sorumlusu kim? Demokrasi şehitleri için özel bir düzenleme yaptılar. Onlara daha fazla destek veriyorlar. Şehitler arasında ayrım olur mu? Şehit aileleri arasında çifte standart olur mu? 

"FETÖ'YÜ KİM BÜYÜTTÜ?"

Biz bunları söyleyince siz Yenikapı ruhuna ihanet ediyorsunuz diyorlar. FETÖ'yü kim büyüttü, kim imkan sağladı? Bunun üzerinde durmazsak darbe girişimini anlayamayız. Aldatıldık diyor... Bir Cumhurbaşkanı "beni aldattılar" dedikten sonra o makamda oturabilir mi? Haberimiz yoktu diyorlar, bal gibi haberiniz vardı. Bu işin sorumlusu Türkiye'yi 14 yıldır yönetenlerdir.

Bunlar oldu da faturayı kim ödüyor? Fatrayı bu ülkenin gariban vatandaşları ödüyor. Askeri okullardaki çocukların ne günahı var? Bir günah arıyorsan kendinde ara. Her türlü haltı çeviriyorsun faturayı öğretmene çıkarıyorsun. 43 üniversite hocasını barış bildirisine imza attı diye kapının önüne koydular. İşverenlerin mallarına tedbir koyuyorsun. Hakimler, savcılar, gazeteciler, yazarlar var. Başbakan'a bu kadar gazeteciyi  yazarı hapse atarsanız, darbeyi ne siz ne de ben anlatabilirim dedim. 

Türkiye'de bir karşı darbe girişimiyle karşı karşıyayız. Yazarın çizerin ne günahı var. Televizyonları kapatıyorlar. Kapatılan üniversitelerdeki hocalar, başka bir üniversitede çalışmak istediklerinde SGK'da OHAL kapsamında fişlendiği ortaya çıkıyor. İnsanları açlığa mahkum ediyorlar. 

"YENİKAPI RUHU MAĞDUR YARATMAK DEĞİLDİR"

Cemaat okullarına kim izin verdi? İzni verenden değil, çocuğunu o okula gönderenden hesap soruyorsun. Bu kadar vicdansızlığı bu toplum hazmedemez. Yenikapı ruhu mağdur yaratmak değildir. Yenikapı ruhunun özü, adalettir. Yenikapı'da hamaset yapmadık. Söylediklerimize itiraz ettiler mi, hayır. Devlet yönetiminde liyakatı esas alalım dedim. Sadece kendi yandaşlarını öğretmen olarak almak istiyorlar.

Cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkmalıyız, Yenikapı'da söyledik yine söylüyoruz. Parlamenter sistemin güçlendirilmesi gerektiğini söyledik. Ne diyor, "Biz Meclisin bu noktada ne kadar hızlı çalıştığını biliyoruz" diyor dalga geçerek. Getirin istediğiniz kanunu birlikte çıkaralım dedik. Parlamentonun engelleme yaptığını söylüyor. Ben isterdim ki TBMM Başkanı Kahraman desin ki; sayın Cumhurbaşkanı bu parlamento sen Marmaris'teyken, bombalanırken sabaha kadar görev yaptı. Bu parlamentoya  laf etmek kimsenin haddi değildir. Özellikle cumhurbaşkanının haddi değildir. Kimse bana kalkıp Yenikapı ruhunu bozuyorsun demesin.

Huzur içinde yaşayan Türkiye'ye ihtiyacımız var. Mağdur yaratmanın kimseye faydası yok. Bütün kentler mağdur dolu."  

Sayfa Yükleniyor...